Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin İstanbul'daki üçüncü dışişleri bakanları toplantısının açılış konuşmasında Cuma günü yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrika ile birlikte kazanmayı ve geleceğe birlikte yürümeyi hedeflediğini söyledi.

Türkiye'nin pandemiye rağmen zirveye yoğun katılımdan memnun olduğunu belirterek, "2008'deki ilk zirvemize altı devlet ve hükümet başkanı, 2014'teki ikinci zirvemize yedi devlet başkanı katılırken, 16 lidere ev sahipliği yapıyoruz. 26'sı dışişleri bakanı olmak üzere 102 Afrikalı bakanı zirve vesilesiyle İstanbul'da ağırlıyoruz. Katılımın yüksek olması aslında Afrika ile bağlarımızın ulaştığı seviyenin bir göstergesi" şeklinde açıklamada bulundu.

Çavuşoğlu, zirvenin bu yılki temasının "Ortak Kalkınma ve Refah için Geliştirilmiş Ortaklık" olduğunu belirterek, "Afrikalı dostlarımızla kalkınma ve refah yolunda yürümek ve iş birliğimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Amacımız kazanmak. Afrika ile birlikte geleceğe birlikte yürümek. Afrika ile ilişkilere bakışımız stratejik ve uzun vadelidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye İletişim Başkanlığı yaptığı açıklamada, “2026'ya kadar bir sonraki zirveye" dedi. Çavuşoğlu, ilgili Türk bakanlıkları aracılığıyla kültür, sağlık, eğitim ve savunma alanlarındaki ortaklık ve işbirliğine ve Türk Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Ajansı da dahil olmak üzere kıtadaki sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) ve Türk kurumlarının çabalarına özellikle dikkat çekti. “THY, sadece Türkiye ile Afrika arasında bir dostluk köprüsü değil, Afrika'yı dünyaya da bağlıyor" dedi.

Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok! Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok!

Zirve kapsamında ilgili bakanlıkların sağlık, tarım ve eğitim alanlarında görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Çavuşoğlu, zirvede önümüzdeki beş yıllık bir eylem planının kabul edileceğini söyledi.
“Kalkınmanın yolunu yiğitlikle değil, eylemlerle yürüyeceğiz" diyen Çavuşoğlu, "Bunu yaparken Türk Devletleri Teşkilatı gibi kuruluşlarla Afrika kıtası ile ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstereceğiz. Türki Devletlerden Togo ve Burkina Faso'ya bu ay yaptığımız aşı bağışı da bu çalışmalarımızın sonucudur" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, amacın Afrika'da barış ve istikrarı tesis etmek olduğunun altını çizdi. "Terörle mücadelede Afrika'ya desteğimizi artırmaya devam edeceğiz. Kalıcı barışın tesisi mümkün olabilir. Ancak siyasi istikrarla sağlanabilir. Bu nedenle seçilmiş hükümetlerin şiddetle el değiştirmesine karşı olduğumuzun altını çizmek isteriz" dedi. Çavuşoğlu, Perşembe günü zirveye katılan çok sayıda Afrika ülkesinden mevkidaşlarıyla bir araya geldi.