CENTCOM: Türkiye ile anlaşmazlık yaşasak da dost kalabiliriz!

CENCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Türkiye ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasında bazı konularda anlaşmazlık yaşandığını ancak iki ülkenin dost kalmayı sürdürebileceğini dile getirdi. 

Dünya 28.04.2021 - 11:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35
CENTCOM: Türkiye ile anlaşmazlık yaşasak da dost kalabiliriz!

CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Türkiye ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki ilişkilere dair değerlendirmede bulundu. McKenzie, Türkiye'nin senelerdir NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) müttefiki olduğunu belirterek, söz konusu ülke ile NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Anlaşması'nın beşinci maddesi temelinde bir ilişkiye sahip olunduğunu ifade etti. 

"Biden ile Erdoğan görüşecek"

Suriye ve Irak meselelerinde Türkiye'nin güvenlik bakımından haklı endişelere sahip olduğunu aktaran McKenzie, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) bunu anlayabildiğini söyledi. McKenzie, Türkiye ile anlaşma sağlanabilecek konu sayısını artırmak için çaba harcadıklarını belirtti. İki ülkenin anlaşmazlıklara rağmen dost kalmayı sürdürebileceklerini kaydeden McKenzie, Türkiye ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasında bazı konularda anlaşmazlık yaşandığını ifade etti. McKenzie, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek ay NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) görüşeceğini ve bunun iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu etkileyeceğine inandığını dile getirdi. 

Beşinci madde nedir?

NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Anlaşması'nın beşinci maddesine göre, müttefiklerden birine saldırı düzenlenmesi halinde diğer ülkeler de hedef alınmış sayılıyor. Böylece söz konusu saldırıya bu doğrultuda yanıt verilmesi gerekiyor.

Görüşmek için anlaşmışlardı ama... 

Biden ile Erdoğan arasında 23 Nisan 2021 tarihinde telefon görüşmesi gerçekleştirilmişti. İki lider, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Liderler Zirvesi'nde bir araya gelmek için anlaşma sağlamışlardı. Fakat Biden'ın 24 Nisan 2021 tarihinde yayımladığı yazılı açıklamada 1915 Olayları'ndan "soykırım" olarak bahsetmesi ortalığı karıştırmıştı. Erdoğan, 1915 Olayları'nın siyasetçiler değil tarihçiler tarafından araştırılması gerektiğini söylemişti. Bu konuda ortak bir tarih komisyonu oluşturulmasını teklif ettiklerini ancak henüz yanıt alamadıklarını ifade eden Erdoğan, Türkiye karşıtlarının ve radikal Ermenilerin baskısı sonucu Biden'ın açıklamasında "soykırım" tabirinin kullanıldığına inandığını söylemişti. 

Erdoğan, 24 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı Devleti aleyhine çalışan örgütlerin kapatıldığını ve söz konusu örgütlerin 235 yöneticinin tutuklandığını hatırlatarak, katliamcı çetelerin dayandığı Ermenilerin Sevk ve İskân Kanunu ile geçici süreyle farklı bölgelere yollanmalarına karar verildiğini belirtmişti. Türkiye'ye "soykırım" yaftasının yapıştırılmasının yanlış olduğunu ifade eden Erdoğan, soykırım yapıldığına dair hiçbir kanıta sahip olunmadığını ve bu konuda uluslararası mahkeme tarafından verilmiş bir kararın bulunmadığını kaydetmişti. Erdoğan, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) önce kendi geçmişine bakması gerektiğine dikkat çekmişti.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@