Cevad Zarif'in “Süleymani’yi suçladığı” ses kaydı İran’ı sarstı!

İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in, ABD operasyonuyla Bağdat’ta öldürülen Kasım Süleymani ile ilgili ses kaydı gündeme bomba gibi düştü. Cevad Zarif, Kasım Süleymani’nin Rusya ile birlikte hareket ederek İran nükleer anlaşmasını sabote etmek için uğr

Dünya 26.04.2021 - 06:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35

3 Ocak 2020 tarihinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Uluslararası Bağdat Havalimanı yakınlarında Amerika Birleşik Devletleri saldırısında katledilen İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani gündemden hiç düşmüyor. Kasım Süleymani’yi bu kez gündeme taşıyan ise İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e ait ses kaydının ortaya çıkması.

Kasım Süleymani’nin Rusya hamlesi

Gündeme bomba gibi düşen ses kaydında Dışişleri Bakanı Zarif, İran'ın 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa ile karşılıklı imzaladığı nükleer anlaşmadan hemen sonra Kasım Süleymani'nin Rusya’ya giderek Moskova ile birlikte nükleer anlaşmayı sabote etmek için uğraştığını belirtiyor.

Zamanlama dikkat çekici

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in, İran’ın kahramanlık simgesi konumuna yükselen Kasım Süleymani ile ilgili olumsuz ses kaydının ortaya çıkışı, zamanlama bakımından da manidar. Zira İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi de hayli yaklaşmış durumda.

Zamanından önce ortaya çıktı!

Londra merkezli televizyon kanalı Iran International tarafından servis edilen 3 saatlik Cevad Zarif röportajı, aslında mart ayında, gazeteci Saed Laylaz tarafından yapılmış. Yayınlanması için de İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Ağustos ayında görevi devretmesi beklenecekmiş fakat ne olduysa mülakatın patlatılması kararı alınmış.

Cevad Zarif’in Kasım Süleymani hakkındaki ifadeleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun İran yönetimi üzerinde ve bilhassa dış ilişkiler bağlamında ne kadar etkili olduğunu ortaya koyması bakımından önem arz ederken, erken servis edilmesinde dikkatler Prens Selman üzerinde yoğunlaştı. 2017 senesinde kurulan televizyon kanalı Iran International’ın Prens Selman’ın çok yakın arkadaşı olan bir Suudi iş insanı tarafından fonlandığı hatta kuruluş aşamasında bir offshore hesabından 250 milyon dolar arka çıkıldığı ileri sürülmüştü.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@