Araştırmacılar sağlığı olumsuz etkileyen yaklaşık 800 kimyasal madde belirledi. Bu maddelerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri de listelendi. Peki, Çevresel toksinler sağlığınızı nasıl etkileyebilir?

 “Çevresel toksinleri” duyduğunuzda, nükleer santraller ve duman püskürten fabrikaların vizyonları akla gelir. Bu toksinlerin arabanızda veya makyajınızda olabileceğini öğrenmek, yutması zor bir haptır. Ama gerçekten, bu kimyasallar ne kadar zehirli? Endokrinolog Shirisha Avadhanula, MD , bu Soru-Cevap bölümünde ayrıntıları sunuyor.

S. Çevresel toksinler sağlığımızı nasıl etkiler?

A. Çevrede hormon bozucu kimyasallar olarak da adlandırılan endokrin bozucu kimyasallara (EDC'ler) maruz kalma her yerde bulunur. Endokrin sistemimiz, hormon üreten tiroid veya hipofiz bezi gibi farklı bezler içerir. Bu hormonlar vücut fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Toksinler, hormonlarımızın düzgün çalışmasına müdahale eden yapay kimyasallardır.

EDC'ler, hormonu üreten bezden onu alan dokuya ve aradaki birçok noktaya kadar, hormonal sürecin herhangi bir noktasında hücresel düzeyde bozulmaya neden olur. Bozulmanın nasıl meydana geldiği hakkında hala öğrenecek çok şeyimiz var, ancak bunun olduğunu biliyoruz. Çalışmalar EDC'leri kanser, kalp sorunları ve üreme sorunlarıyla ilişkilendirmiştir.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

cevresel-toksinler-sagliginizi-nasil-etkileyebilir-3

S. EDC'lere maruz kalma ne kadar yaygındır?

C. Geçenlerde, bilmeden her gün yüzlerce DVE'ye maruz kaldığımızı okudum - bunlar gerçekten her yerdeler. Hormon bozucu olduğundan şüphelenilen yaklaşık 800 kimyasalı bildiğimize göre, EDC'lerin küresel bir sağlık krizi haline geldiğini söylemek doğru olur. Günlük temas noktalarınız şunları içerebilir:

Hava yastıkları.

Sigara içmek.

Makyaj malzemeleri.

Besin.

Deterjanlar.

Ambalajlama.

Plastik bardaklar ve tabaklar.

Oyuncaklar.

Bu kimyasalların vücudumuzda olduğunu biliyoruz çünkü çalışmalar kan, idrar ve anne sütünde EDC'leri tespit etti. Küçük miktarlara tutarlı bir şekilde maruz kalma yoluyla zamanla birikir.

S. Endokrin bozucular ve kanser arasındaki bağlantı nedir?

A. 1940 ve 1971 yılları arasında düşük yapma tehdidini önlemek için birkaç milyon kadına dietilstilbestrol (DES, sentetik bir östrojen) reçete edilmesi, DES'ye maruz kalan annelerden doğan kız çocuklarında berrak hücreli karsinom gelişmesine yol açmıştır.

Açıkçası, bu ilaç artık kullanılmıyor, ancak EDC'ler ve kanser söz konusu olduğunda, bir kömür madenindeki bir kanaryaydı. EDC'ler muhtemelen şu konularda rol oynar:

Yumurtalık kanseri.

Prostat kanseri.

Meme kanseri.

EDC'ler hamileliği ve üremeyi nasıl etkiler?

A. 1900'lerde koyun çiftçileri, bilinen bir neden olmaksızın sürü üremesinde bir azalma gördüler. Yemdeki bir bileşiğin koyunlarda kısırlığa neden olduğunu fark ettiler.

O zamandan beri bilim adamları, PCB olarak bilinen ve şu anda yasaklanmış bir kimyasala maruz kalmanın sıçanlarda doğurganlığı etkilediğini öğrendi. Araştırmalar, EDC'lerin biyolojik üremenin herhangi bir aşamasını bozabileceğini gösteriyor. Ancak DVE'lerin aşağıdakilere katkıda bulunup bulunamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var:

Menopozun erken başlangıcı.

Azalmış sperm kalitesi.

Doğurganlık zorlukları.

cevresel-toksinler-sagliginizi-nasil-etkileyebilir-2

S. Hormon bozucularla ilgili bilinen başka sağlık sorunları var mı?

A. EDC'lerin aşağıdakilerle bağlantılı olduğuna dair kanıtlarımız var:

Diyabet: Bilim adamları kimyasal DDE ile diyabet arasında bir ilişki buldular. DDE, vücut DDT'yi (1972'de yasaklanmış ancak hala doğal ortamımızda bulunan bir pestisit) ve ayrıca EDC seviyelerini ve obeziteyi parçaladığında üretilir.

Kalp hastalığı: Bazı hayvan modelleri, EDC'lerin kardiyovasküler sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

Obezite: BPA'ya (plastiklerde bulunan endüstriyel bir kimyasal), ftalatlara (plastiklerde de kullanılır), arsenik ve diğer bazı EDC'lere maruz kalmanın, hücresel ve hayvan modellerinde metabolik bozukluklar (diyabet ve obezite gibi) üzerinde etkisi olduğu gösterilmiştir.

Çevresel toksinleri nasıl tespit eder ve bunlardan nasıl kaçınırız?

A. Dürüst olmak gerekirse, onlardan tamamen kaçınmak gerçekçi değildir. Maruz kalmanızı azaltmak için vücudunuza ne yerleştirdiğiniz konusunda düşünceli bir tüketici olmanızı öneririm.

Birçok marka kimyasallardan kaçınmak için bilinçli bir çaba gösteriyor. Tüketiciler sorumlu üreticilerden satın alarak daha doğal ürünler talep ettiğinde bu eğilim devam edecek. Çevresel Çalışma Grubu harika bir kaynaktır ve faydalı tüketici kılavuzları sunar.

Ürünleri seçerken, şunları söyleyen etiketleri arayın:

Paraben içermez.

Fitalat içermez.

BPA içermez.

Diğer potansiyel olarak faydalı adımlar:

Şişelenmiş su yerine musluk suyu için (testler, şişelenmiş suyun genellikle zararlı kimyasallar ve bakteriler içerdiğini gösteriyor).

Mümkün olduğunda organik gıdaları seçerek pestisitlerden kaçının.

Eviniz için doğal temizlik ürünlerini seçin.