Yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT'yi geliştiren ABD’li teknoloji şirketi OpenAI, insanların bu projeden neden bu kadar etkilendiklerini anlayamadıklarını belirtti. Şirket, "Dürüst olmak gerekirse anlam veremiyoruz" şeklinde konuştu.

ABD'li teknoloji şirketi OpenAI, geliştirdikleri ChatGPT sohbet botunun ilgiyle karşılanması karşısında şaşırdıklarını ifade etti. Şirketin uyum ekibi lideri Jan Lieke, MIT Technology Review'a yaptığı açıklamada, "Dürüst olmak gerekirse, bu çok zor oldu. Tüm bunları, bu kadar yayılmasını neyin tetiklediğini daha iyi anlamak isterim" ifadelerini kullandı. Lieke, "Dürüst olmak gerekirse anlam veremiyoruz" değerlendirmesini yaptı. Bunun yanında Lieke ile birlikte şirketin daha önceki CEO’su Sam Altman da ChatGPT'yi kötüleyerek 'berbat bir ürün' olarak eleştirmişti.

Şirketin kurucu ortağı John Schulman, politika araştırmacısı Sandhini Agarwal ve yapay zekâ araştırmacısı Liam Fedus gibi OpenAI'in diğer önde gelenleri de aynı görüşe sahip. MIT'ye verdiği röportajda Schulman, "İnsanlar için sezgisel olmasını ve bir takipçi kitlesi edinmesini bekliyordum ama bu düzeyde bir ana akım popülerliğe ulaşmasını beklemiyordum" şeklinde konuştu.

Fedus, "Bu kadar hoş karşılanması bizi hakikaten şaşırttı" ifadelerini kullanırken Agarwhal da "Bu modeller üzerinde o kadar çok çalışıyoruz ki bazen dış dünya için ne kadar şaşırtıcı olabileceklerini unutuyoruz" yorumunu yaptı. ChatGPT birkaç ay önce piyasaya sürülmüş olsa da kullandığı teknoloji bir süredir mevcut. Ancak OpenAI çalışanları, ChatGPT'nin halka açılmasının ardından göreceği ilgiyi tahmin edememişlerdi.

Lieke, "Bu sistemleri kurduktan sonra gerçek güvenlik sorunlarının ne olacağını tahmin etmek sahiden çok zor. Bu yüzden insanların sistemi ne için kullandıklarını izlemeye, neler olduğunu görmeye ve ardından reaksiyon göstermeye önem veriyoruz" diye belirtti.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Bunun öngördükleri güvenlik sorunların önünü almaları gerektiği anlamına gelmediğini bildiren Lieke, "Ama evet, bir sistem gerçek dünyaya girdiğinde olacakların tamamını kestirmek zor" dedi.