Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir yapılacak yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili siyasi liderlere destek verme çağrısında bulunuyor. Anayasadan darbe ruhunu çıkarmak istediklerini kaydeden Erdoğan, yeni düzenlemelere ihtiyaç duyduklarını kaydetmişti.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir yapılacak yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili siyasi liderlere destek verme çağrısında bulunuyor. Anayasadan darbe ruhunu çıkarmak istediklerini kaydeden Erdoğan, yeni düzenlemelere ihtiyaç duyduklarını kaydetmişti. Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili siyasi parti liderlerinden çeşitli tepkiler gelmişti. Gelen tepkilerde genel olarak yeni anayasa çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a benzer eleştiriler yöneltilmişti. Bu eleştiriye göre Erdoğan'ın zaten mevcut anayasaya uymadığı belirtilmiş ancak anayasa çalışmalarına ilişkin açık kapı da bırakılmıştı.

"Demokratik bir anayasaya ihtiyaç var"


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısıyla ilgili ilk kez yorum yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasaya çalışmalarıyla ilgili yeşil ışık yaktı. Türkiye'nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunu kabul ettiklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, ilk dört maddede değişiklik yapılmaması şartıyla anayasada değişiklik yapılabileceğini aktardı. Yapılacak yeni anayasayla birlikte ülkenin demokratik olarak daha yüksek standartlara erişebileceğini aktaran Kılıçdaroğlu, bunun gerekli olduğunu vurguladı.

"Yeni anayasa konusunda bir endişemiz var"


Türkiye'nin en çok ihtiyacı olduğu şeyin "güçlendirilmiş parlamenter sistem" olduğunu altını çizen Kılıçdaroğlu, öte yandan yeni bir anayasanın da vazgeçilmez olduğunu sözlerine ekledi. Konuyla ilgili bazı endişeler taşıdığını aktaran CHP lideri, yeni anayasanın "otoriterliği güçlendirme" gibi olumsuzluklara yol açabileceğiyle ilgili bazı ihtimallerden bahsetti. İnsan haklarına dayalı bir anayasanın diktatörler tarafından pek kabul görmediğini bildiren Kılıçdaroğlu, güçler ayrılığının kendilerini zayıflatacağını düşündüklerini hatırlattı. Ellerindeki gücü kaybetmek istemeyen diktatörlerin narsist olduğunu kaydeden CHP lideri, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili böyle bir şüphelerinin bulunduğunu bildirdi.