CHP'li Ağbaba'dan AK Parti'ye: Teokratik devlete olan hasreti gün yüzüne çıktı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) koronavirüs bahanesiyle alkol satışına yasak getirdiğini ve vatandaşların hayat tarzlarına direkt olarak müdahalede bulunduğunu ifade etti. Ağbaba

Güncel 01.05.2021 - 16:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede, Türkiye'de tam kapanma sürecinde alkol satışının yasak olacağına dair bir ibare yok. Fakat il hıfzıssıhha kurulları tarafından alkol satışına yasak getirilmesine yönelik girişimlerde bulunuluyor. CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) koronavirüs bahanesiyle tekel yasağı getirdiğini ve Türkiye'de farklı bir gündem yaratmak için çaba harcadığını ifade etti. Ağbaba, koronavirüsü bahane eden iktidar partisinin vatandaşların hayat tarzlarına direkt olarak müdahalede bulunduğunu kaydetti. Anayasa'da ortaya konan hakların genelgelerle kısıtlanmasının mümkün olamayacağını belirten Ağbaba, buna rağmen son dönemde sürekli alkol satış yasağına dair açıklamalarda bulunulduğun ifade etti. 

"Genelgeyle yapamadıklarını valilere yaptırıyorlar"

Ağbaba, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) genelgeyle alkol satış yasağı getiremediğine dikkat çekerek, bu nedenle valilerin araya sokulduğunu dile getirdi. Söz konusu kararla kişisel hak ve özgürlükleri ile özel hayata direkt olarak müdahale edildiğini kaydeden Ağbaba, alkol satış yasağının temelini oluşturmak amacıyla il hıfzıssıhha kurullarının kullanıldığını belirtti. Ağbaba, bu kararın tümüyle hukuk dışı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin bu şekilde hukuk devleti olmak yerine "çadır devleti" haline geleceğini söyledi. 

"Teokratik devlete hasret kaldılar"

Laik devlete düşman olanların teokratik devlete yönelik hasretlerinin gün yüzüne çıktığını ifade eden Ağbaba, alkol satış yasağı ile Anayasa'nın 14'üncü maddesinin ihlâl edildiğini belirtti. Ağbaba, Anayasa ile vatandaşlara verilen temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılamayacağını veya söz konusu hak ve özgürlüklerin kısıtlanamayacağını vurgulayarak, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 18'inci maddesini de ihlâl ettiğini aktardı. 

"İnsanların ne yiyip içeceğine müdahale edemezsiniz"

Türkiye'de bulunan iş yerlerini hiçbir maddi destek olmadan kapatan AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) insanların özel hayatlarına veya ne yiyip içeceklerine müdahalede bulunmaması gerektiğini söyleyen Ağbaba, Anayasa'da yer alan hakların keyfi bildiriler aracılığıyla kısıtlanamayacağını dile getirdi. Ağbaba, alkol satış yasağının koronavirüsle hiçbir bağlantısı olmadığını ifade etti. Söz konusu kararın tümüyle ideolojik bir karar olduğunu belirten Ağbaba, bu tarz kararların asla kabul edilemeyeceğini ve gereken itirazların yapılacağını ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@