CHP'li Altay, kendisine ahlâksız diyen Erdoğan'a 128 bin liralık dava açtı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, kendisine "edepsiz" ve "ahlâksız" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 128 bin lira değerinde manevi tazminat davası açtığı öğrenildi. 

Güncel 28.04.2021 - 15:08 04.05.2021 - 04:18 İlan35
CHP'li Altay, kendisine ahlâksız diyen Erdoğan'a 128 bin liralık dava açtı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Engin Altay tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 128 bin lira değerinde manevi tazminat davası açıldı. Altay, merhum Başbakan Adnan Menderes hakkında açıklamalarının Erdoğan tarafından çarpıtıldığını ve kendisinin bu nedenle hedef gösterildiğini ifade etti. Öte yandan, Altay, Erdoğan tarafından kendisine yönelik "edepsiz" ve "ahlâksız" ifadelerinin kullanılmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini dile getirdi. 

"Hakikati işitmekten rahatsız oluyorlar"

CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) Türk milletine şu ana kadar hakikati söylediğine dikkat çeken Altay, Erdoğan'ın hakikati işitmekten rahatsız olduğunu aktardı. Altay, televizyon programında yaptığı açıklamaların Erdoğan tarafından çarpıtıldığını ifade etti. Erdoğan tarafından hedef gösterildiğini ve kendisine birkaç kez hakaret edildiğini belirten Altay, tek adam rejiminin rahatlığına kapılanların, CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) temsilciliğini üstlenen bir grup başkanvekiline istedikleri gibi hakaret edemeyeceğini kaydetti. 

"Manevi tazminat davası açıldı"

Altay, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, avukatlarının hukuki anlamda gereken hazırlıkları yaptıklarını aktardı. Ankara 14'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Erdoğan'a yönelik 128 bin lira değerinde manevi tazminat davası açıldığını ifade eden Altay, Erdoğan'ın "Benim sonumun da Menderes'in sonu gibi olmasını umut ediyor." dediğini hatırlattı. Altay, böyle bir söylemde bulunmadığına dikkat çekerek, televizyon programını seyredenlerin bunu zaten göreceklerini ve mahkemenin de görmesini umut ettiğini söyledi. 

Ne olmuştu?

Altay, katıldığı bir televizyon programında, Menderes tarafından dinci kesimlere taviz verilmesinin hata olduğunu ifade etmişti. Menderes'ten güç alan bu kesimlerin çok fazla ileri gitmeye başladığını hatırlatan Altay, sonuç olarak Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun çıkarıldığını belirtmişti. Altay, "Erdoğan'ın sonunun Menderes gibi olmamasını umut ediyorum." demiş, Erdoğan'ın seçimle iktidardan yollanacağını kaydetmişti. Eleştirilerin ardından açıklamada bulunan Altay, sözlerinden darbe iması çıkaran kişilerin yeterli zekâ seviyesine sahip olmadıklarını ima etmişti.

Bunun üzerine Erdoğan, Altay'a "edepsiz" ve "ahlâksız" demiş, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) asla ölümden korkmadığını ve yola kefenle çıktıklarını ifade etmişti. Erdoğan, 27 Mayıs 1960 tarihindeki askerî darbeden sonra Menderes'in idam edilmesinden CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) memnun olduğunu belirtmiş, Menderes'in sonunu getirenin söz konusu siyasi parti olduğunu söylemişti. AK Parti (Adalet ve Kalkınma) Partisi olarak bütün komplolara hazır olduklarını kaydeden Erdoğan, bu nedenle CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) boş yere çaba harcamaması gerektiğini ifade etmişti. Erdoğan, 15 Temmuz 2016 tarihindeki başarısız darbe girişimine işaret ederek, söz konusu girişimin arkasında bulunan herkese Türkiye'nin mezar olduğunu kaydetmişti. 

Erdoğan, Altay'ın açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu da Altay hakkında tahkikat başlatmıştı. Altay'ın 1960 senesinde idam edilen Menderes'in sonu ile Erdoğan'ı tehdit ettiği ileri sürülmüştü.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@