CHP'li Altay ve Erdoğan arasındaki Menderes tartışmasında neler yaşandı?

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Engin Altay ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Merhum Başbakan Adnan Menderes polemiği nasıl başladı? Tartışma sürecinde neler yaşandı? Ayrıntılar haberimizde...

Güncel 22.04.2021 - 07:24 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin gündeminde CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Engin Altay'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merhum Başbakan Adnan Menderes'i kıyaslaması ve bunun üzerine Altay hakkında tahkikat başlatılması var. Peki tartışma nasıl başladı? Bu süreçte neler yaşandı?

"Erdoğan'ın sonunun Menderes gibi olmamasını umuyorum"

Bir televizyon programına katılan Altay, Merhum Başbakan Adnan Menderes'in dinci kesimlere taviz vermesini hata olarak nitelendirdi. Altay, Menderes tarafından dinci kesimlere taviz verildiğine dikkat çekerek, söz konusu kesimlerin Menderes'ten güç aldıklarını ve çok fazla ileri gittiklerini ifade etti. Bu nedenle Menderes tarafından Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun yapıldığını belirten Altay, "Erdoğan'ın sonunun Menderes gibi olmamasını umuyorum." dedi. Altay, Erdoğan'ın sandıkla iktidardan gönderileceğini kaydetti. Söz konusu açıklamalara tepki yağması üzerine sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Altay, bu ifadelerinden "darbe" iması çıkaranların zekâ seviyelerinin ayakkabı numaraları kadar olduğunu dile getirdi. 

Erdoğan nasıl yanıt verdi?

Altay'ın açıklamalarına sert bir şekilde tepki gösteren Erdoğan, CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili için "ahlâksız" ve "edepsiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) ölümden hiçbir şekilde korkmadığını ve yola kefenle çıktığını söyledi. CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) Menderes'in 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilmesinden memnun olduğunu ima eden Erdoğan, söz konusu partinin Menderes'in sonunu getirdiğini aktardı.

Erdoğan, CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) boşuna çaba harcamaması gerektiğini kaydederek, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) her türlü komploya hazır olduğunu dile getirdi. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsünde bunun görüldüğünü ifade eden Erdoğan, söz konusu darbe teşebbüsünün arkasında olanlara Türkiye'nin mezar edildiğini belirtti. 

Öte yandan, Erdoğan tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Altay'ın açıklamalarına ilişkin suç duyurusu yapıldı. 

Tahkikat başlatıldı

Daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu tarafından da Altay hakkında tahkikat başlatıldığı öğrenildi. Erdoğan'ın avukat Hüseyin Aydın tarafından verilen dilekçede, Altay'ın 27 Mayıs 1960 askerî darbesinin ardından idam edildiği bilinen Menderes'in sonuyla Erdoğan'ı tehdit ettiği ve aleni bir şekilde suç işlediği kaydedildi. 

Aydın'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede, Altay'ın sarf ettiği sözlere yer verildi.

RTÜK tarafından inceleme başlatıldı

Yaşanan gelişmeler üzerine RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) tarafından Altay'ın açıklamaları sebebiyle inceleme başlatıldı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Altay'ın bir televizyon programındaki ifadeleri sebebiyle yayın ilkeleri doğrultusunda inceleme başlatıldığı ifade edildi. 

Soylu'dan sert tepki geldi

Altay'ın açıklamalarına tepki veren isimlerden biri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Altay'ın tarih bilgisinden yoksun olduğunu ima ederek, söz konusu isim için "cahil" ifadesini kullandı. CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) için darbenin iktidar aracı olduğuna işaret eden Soylu, söz konusu partinin Türk milletine, siyasete ve demokrasiye yönelik inancının olmadığını belirtti. Soylu, Erdoğan'ın sonunu Menderes'e benzetenlerin 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe teşebbüsünü hazırlayanlardan beter edileceğini dile getirdi. 

Altay: Erdoğan'a saldırmadım!

Bunun üzerine yazılı bir açıklamada bulunan Altay, açıklamalarının çarpıtıldığına dikkat çekti. Altay, Erdoğan'a hiçbir şekilde saldırmadığını belirterek, konuşmasının Erdoğan tarafından dinlenmediğini düşündüğünü aktardı. Erdoğan'ın "troller" tarafından hazırlanan tezgâha düştüğünü ileri süren Altay, açıklamalarını dinlemesi için Erdoğan'a çağrıda bulundu. Altay, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) Türk milletini söyleyecek bir sözünün kalmadığını, bu nedenle çarpıtmalarla bir algı yaratma peşinde olduğunu belirterek, "trol aklı"nın iktidar partisini adeta esir aldığını ifade etti. 

"Devlet saldırıyor"

Erdoğan'ın kendisi hakkında suç duyurusu yaptığını hatırlatan Altay, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da tahkikat başlatıldığını, hatta RTÜK'ün (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) de bu konuyu hemen gündeme taşıdığını dile getirdi. Altay, Erdoğan tarafından verilen talimatın ardından devletin kendisine saldırmaya başladığını ifade eden Altay, suç duyurusuna ilişkin dilekçede 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye de atıf yapıldığına dikkat çekti. Altay, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) yine "darbe iması" iddialarında bulunduğunu belirterek, ortada herhangi bir darbe çağrısının veya darbe teşebbüsünün bulunmadığını aktardı.

"Oy devşirmeye çalışıyorlar"

AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) Türkiye ekonomisini batırdığını ileri süren Altay, bu nedenle iktidar partisi tarafından darbe simsarlığının sık sık gündeme getirildiğini ve oy devşirmeye çalışıldığını belirtti. Altay, Erdoğan tarafından edilen tehditleri kendisine aynı şekilde iade ettiğini ve söz konusu tehditleri yargıya götüreceğini belirterek, CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) Türk milletine doğruları söylemeyi sürdüreceğini ekledi. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@