CHP'li Antmen: Vazife başındaki polisin özel hayatı olmaz!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, vazife başındaki polis memurlarını görüntüleyen kişiler hakkında adli işlem uygulanmasına yönelik talebe karşı çıktı. Antmen, vazife başındaki polis memurunun özel hayatının olamayacağını dil

Güncel 01.05.2021 - 14:10 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından önemli bir genelge yayımlandı. Söz konusu genelgede, vazife başındaki polis memurlarını görüntüleyen kişilere yönelik adli işlem uygulanması talep edildi. Sosyal medya platformlarında sivillere ve polis memurlarına ait görüntü ve ses kayıtlarının paylaşılmasıyla özel hayatın gizliliğine aykırı davranıldığı belirtildi. Öte yandan, görüntü ve ses kaydı alınması nedeniyle polis memurlarının vazifelerini yerine getirmelerinin zorlaştığı ifade edildi. Bu nedenle vazife başındaki polis memurlarını görüntülemeye yasak getirildi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede, polis memurlarının vazifelerini yerine getirirken görüntü ve ses kaydı alınmasına yönelik hareketlere izin vermemeleri gerektiği ifade edildi. Durumun ya da eylemin özelliği göz önünde bulundurularak görüntü ve ses kaydı alan kişilere engel olunması gerektiği belirtilen genelgede, yasal koşulların oluşması durumunda söz konusu kişiler hakkında adli işlem uygulanması ve bu konuda bütün emniyet personeline bilgi verilmesi talep edildi. 

CHP tepki gösterdi!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Mersin Milletvekili Alpay Antmen'den söz konusu karara tepki geldi.

Vazife başındaki polis memurunun özel hayata sahip olmadığını belirten Antmen, hiç kimsenin bu konuda kandırılmaması gerektiğini söyledi. Antmen, gazetecilerin bu tarz bir sansüre onay vermeye mecbur olmadıklarını kaydetti. 

"Hukuksuzluk yayınlanmalı"

Güvenlik güçlerinin de kendilerini görüntüleyen kişileri önlemeleri durumunda bunun suç teşkil edeceğine dikkat çeken Antmen, güvenlik güçleri tarafından herhangi bir vatandaşa orantısız müdahalede bulunulması ve o anlara dair görüntülerin sosyal medya platformlarında paylaşılmasının tamamen suçun ihbarından ibaret olduğunu, bu durumun özel hayatın gizliliğiyle bir alakasının olmadığını ifade etti. Antmen, güvenlik güçleri tarafından yapılan bir hukuksuzluğun mevcut olması durumunda vatandaşların bunu tespit etmek ve yayınlamakla yükümlü olduklarını aktardı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@