CHP'li Özel, alkol satış yasağını değerlendirdi: Teokratik yönetim!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye'de tam kapanma sürecinde alkol satışına yasak getirilmesine tepki gösterdi. Özel, söz konusu yasak için "teokratik yönetimin itirafı" değerlendirmesini yaptı. 

Güncel 28.04.2021 - 16:18 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de 29 Nisan-17 Mayıs arasında geçerli olacak tam kapanma sürecinde alkol satış yasağı getirildi. CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Özgür Özel, söz konusu yasağı sert bir şekilde eleştirdi. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özel, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) senelerdir hiçbir vatandaşın hayat tarzına müdahale etmediğine dair yalan söylediğini, şimdi de koronavirüsü fırsata çevirerek 17 gün boyunca geçerli olacak alkol satış yasağı getirdiğini ifade etti. Söz konusu kararın kişisel hak ve hürriyetlere siyasi müdahale olduğunu kaydeden Özel, aynı zamanda Anayasa'ya da aykırı davranıldığını belirtti. Özel, alkol satış yasağının geri alınması gerektiğine dikkat çekerek, bu kararın iptal edilmemesi durumunda hukuk devletinin terk edilmiş olacağını kaydetti. Öte yandan, Özel, bu kararı "teokratik yönetimin itirafı" olarak değerlendirdi. 

Genelgede yok!

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar alkol satışına yasak getirildiğini kaydetti. Ramazan ayının ve koronavirüsün bahane edildiğini ifade eden Aybaş, bu yasağın yeme-içme kültürüne ve insanların özel hayatına yönelik bir darbe olduğunu aktardı. Aybaş, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede alkol satış yasağına dair bir kararın yer almadığına dikkat çekerek, yine de mülki amirlerin söz konusu yasağı uygulayabileceğini dile getirdi. 

Afişler asıldı 

Türkiye'de 17 gün boyunca bakkal ve marketlerde alkol satışı gerçekleştirilemeyecek. İçişleri Bakanlığının genelgesinde alkol yasağına dair bir ifadeye yer verilmedi. Fakat mülki idare amirleri, bakkal ve marketlerin tam kapanma sürecinde alkol satışı yapamayacağını dile getirdi. Marketlerde içki reyonlarına afişler asıldı. Bu afişlerde 17 gün boyunca alkol satışı gerçekleştirilmeyeceği ifade edildi. Bunun üzerine alkol satışlarında patlama yaşandı. 

"Esnaf için doğru bir karar olmaz"

TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Başkanı Bendevi Palandöken, kendilerine alkol satışının yasak olduğuna dair bir yazı gönderilmediğini ifade etti. Fakat daha önceki uygulamalardan anlaşılacağı üzere tam kapanma sürecinde alkol satışının yasak olacağını belirten Palandöken, bu konuda kesin bir bilgi alabilmek amacıyla yetkililerle görüşmelere devam ettiklerini söyledi. Palandöken, alkollü satış yasağının esnaf için doğru bir karar olmayacağına dikkat çekti.

"200 bin esnaf için zor olacak"

Sözcü'de yer alan habere göre, bir şirket yöneticisi, tam kapanma sürecinde alkol satış yasağının geçerli olacağının duyurulmasıyla birlikte alkol satışlarında ciddi bir artış gerçekleştiğini ifade etti. Bakkalların ve marketlerin normal şartlarda 30-45 günlük stok ile çalıştıklarını kaydeden yönetici, bu nedenle tam kapanmadan önceki talebe rahat bir şekilde yanıt verilebileceğini söyledi. Yönetici, tam kapanma sürecinde alkol satamayacak olan 200 bin esnafın zorlanacağını belirterek, söz konusu esnafın satışlarının neredeyse yarısını sigara ve alkolden sağladığını aktardı.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@