“Çiftçiye ceza kesiliyor” da yalan çıktı!

“Çay tarlası yolunda çiftçilere jandarma tarafından ceza kesildiği” haberleri tamamen hayal ürünü çıktı. Tarımsal faaliyetlerin muafiyet kapsamında bulunduğunu belirten Rize Valiliği, Rize genelinde çay tarımı ya da diğer tarım faaliyetleri yapan herhangi

Ekonomi 26.04.2021 - 06:08 04.05.2021 - 04:18 İlan35

“Çay tarlasına üretim için giden çiftçilerin yolda jandarma tarafından çevrilerek ceza kesildiği” haberleri yapan besleme medyanın bir algı operasyonu daha çöktü.

Rize Valiliği, Rize’nin İkizdere ilçesinde çay tarlasına giderken ceza yiyen hiçbir çiftçinin olmadığını belirterek, söz konusu iddianın art niyete dayandığını vurguladı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Rize'nin tamamında da çay tarımı ya da diğer tarım faaliyetlerinin muafiyet kapsamında bulunduğunu ve kimseye kesilmiş bir cezanın bulunmadığını belirten Rize Valiliği, fakat muafiyetlerin de suistimal edilmemesi gerektiğini, suistimalde bulunanların sadece kendi sağlıklarını değil, toplumun da sağlığını hiçe saymak suretiyle kamu düzenini bozduğunu belirterek, bu durumdakilere de fırsat verilmeyeceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Rize’nin genelinde ve özellikle haberlerde belirtilen İkizdere ilçesinde bu yönde uygulanmış cezai işlem bulunmadığını belirten Rize Valiliği, özellikle de hayvancılıkla uğraşan ve tarlasına giden üreticilerle ilgili böyle bir durumun asla söz konusu olmadığını vurguladı.

Rize Valiliği, idari yaptırım uygulanan tek bir konu bulunduğunu belirterek şöyle açıkladı:

“Devlet için, ülke için ve Rize için çok değerli olan, tüm hukuki aşamalardan geçmiş, izinleri alınmış yatırım projeleri çerçevesinde açılması planlanan taş ocağına engel olmaya çalışan, bütün ikna gayretleri ve uyarılara rağmen sosyal mesafe ve maske kurallarını hiçe sayan ve kamu personelinin çalışmalarına engel olmak isteyen kişilere cezai işlem yapılmıştır."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@