Üretici Ferrero'nun, fabrikanın iç kontrolleri sırasında çikolata ürünleri için hammadde içeren bir tank filtresinde saptanan Salmonella bakterisi konusunda, resmi makamları bilgilendirmediği ortaya çıktı.

Üretici Ferrero'nun, fabrikanın iç kontrolleri sırasında çikolata ürünleri için hammadde içeren bir tank filtresinde saptanan Salmonella bakterisi konusunda, resmi makamları bilgilendirmediği ortaya çıktı.

Çikolata üreticisi Ferrero'nun Kinder Sürpriz ve diğer bazı ürünlerinde ortaya çıkan Salmonella bakterisinin Belçika'da şu ana kadar en az 62 kişiye bulaştığı öğrenildi.

Belçika Federal Gıda Güvenliği Ajansı (FAVV), Halk Sağlığı Kurumu'nun (Sciensano), dışkı örneklerin analizi ve hasta anketleri yoluyla saptadığı 62 Salmonella vakası, Arlon'daki Ferrero fabrikasıyla bağlantılı çıktığını açıkladı.

Orman Genel Müdürlüğü 224 Engelli/Eski Hükümlü Personel Alımı Başladı! Orman Genel Müdürlüğü 224 Engelli/Eski Hükümlü Personel Alımı Başladı!

FAVV, Salmonella enfeksiyonlarında önemli bir artış beklenmediğini bildirirken, FAVV Sözcüsü Hélène Bonte, Salmonella saptanan kişilerin 19'unun 1 ile 5 gün arasında hastanede kaldıklarını, bakteriden en fazla çocukların etkilendiğini açıkladı.

Bakteriden etkilenenlerin ortalama 6 yaş civarındaki çocuklar olduğu en yaşlı hastanın ise 47 yaşında olduğu söylenirken, bu kişilerde ishal, karın ağrısı ve ateş gibi belirtiler görüldüğü aktarıldı.

Nisan ayında, aralarında İngiltere, Hollanda ve Belçika'nın da bulunduğu çok sayıda Avrupa ülkesinde, Kinder çikolata ürünlerini yedikten sonra hastalanan kişilerin ortaya çıkması üzerine, inceleme başlatılmıştı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ise, Nisan ayında Kinder çikolata ürünleri ile bağlantılı olarak Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç ve İngiltere'de 150 civarında Salmonella vakasının belirlendiğini duyurmuştu.

Yaşanılanlar sonrası Belçika makamları, Ferrero fabrikasını mühürledi. Belçika Arlon'da üretilen tüm Kinder çikolata ürünleri de raflardan toplatılırken yetkililer, fabrikanın kapatılmasının, "boşuna alınmış bir karar olmadığını" vurguladı.

İtalya merkezli Ferrero şirketi, üretimi yeniden başlatmak için geçen hafta sonu Belçika makamlarına resmi başvuruda bulundu ancak AVV başvuruyu henüz değerlendiriyor.

İncelemeler sonunda sonuçları olumlu çıkarsa, Ferrero'ya üretime yeniden başlaması için geçici bir yetki belgesi verilecek ve üç ay sonra ise fabrikanın üretime devam edip etmeyeceği konusunda nihai bir bir değerlendirme yapılacak.