Görünüşe göre (özellikle kadınlar için) normal cilt bakım ürünlerinden doğal versiyonlara geçiş yapmak, atılması en zor doğal yaşam adımlarından biri. Konvansiyonel ürünlerin yaşlanmaya meydan okuyan, kırışıkları tersine çeviren, sivilceleri önleyen iddialarından kurtulmak zordur (ancak içindeki bazı bileşenlere hayır demek kesinlikle kolaydır !).

Aşağıda, geçişi daha kolay yapmanıza yardımcı olacak ve cilt tipiniz için hangi doğal cilt bakımı rutinini bulacaksınız.

Sizin için en iyi doğal cilt bakım rutini nasıl bulunur?

Ana cilt tipleri yağlı, normal, kuru ve karmadır. Farklı cilt bakım bileşenleri ve kombinasyonları, bu farklı cilt tiplerinde daha iyi çalışır, ancak aynı zamanda çok fazla geçiş vardır.

İyi haber şu ki, birkaç basit içerik birçok farklı özelleştirilmiş ürüne dönüştürülebilir. Kendin-yap yapmak istemiyorsanız, doğal cilt bakımı şirketleri, biraz (veya çok) daha pahalı olsa bile, aynı derecede işe yarayan çözümler bulmuşlardır!

Normal veya karma doğal cilt bakım rutini

Bu terimi her zaman sevmişimdir, çünkü gerçekten de "normal" cilt nedir? Bu cilt tipine sahip kişiler genellikle çeşitli farklı seçenekler kullanabilir ve yine de iyi sonuçlar alabilir. Küçükken cildim daha yağlıydı. Kendin yap doğal cilt bakımı seçeneklerine geçiş yaptığımda, daha “normal” hale geldi.

Normal cilt tipleri az kusurlu cilde sahiptir, gözenekler çok belirgin değildir ve cilt aşırı hassas değildir. Genel olarak, bu #cilt bakımı hedefleridir. Karma cilt, normal sağlıklı bir cilt ancak ekstra dikkat gerektiren kuruluk veya yağlılık lekeleri olduğunda ortaya çıkar.

Doğal cilt bakımı rutinleri (sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle birlikte), bu kusursuz görünüm için karma cildi beslemeye ve onarmaya yardımcı olur. Normal/karma cilde sahip olanlar, fazla kuruyan malzemelere veya düz kakao yağı gibi aşırı yağlı herhangi bir şeye ihtiyaç duymazlar.

cilt-tipinize-uygun-en-iyi-dogal-cilt-bakim-rutini-nasil-bulunur-3

Normal ciltler için iyi olan taşıyıcı yağlar şunları içerir:

Jojoba

Nar

Ayçiçeği

Hindistancevizi Yağı (Genellikle Aşağıdaki Nota Bakın)

Kızılcık Tohumu

Kayısı Çekirdeği

Argan

Baobab

Aşağıdaki tarifler normal veya karma cilt tipiyle iyi sonuç verir, ancak liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir. Tarifleri yukarıda listelenen bazı taşıyıcı yağlarla kolayca özelleştirebilir veya sorunsuz bir şekilde olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Normal ciltler için en iyi eksfoliyatörler

Vanilyalı latte şeker peelingi

Zencefilli vücut peelingi

Normal ciltler için en iyi temizleyiciler

Zeytin, badem veya diğer yağlarla yağ temizleme yöntemi

Köpüklü yüz yıkama

Vücut yıkama

Normal ciltler için en iyi nemlendiriciler

Normal veya karma cilde sahip olanlar, çoğu nemlendirme seçeneğiyle iyi sonuç verme eğilimindedir ve genellikle daha fazlasını eklemelerine gerek yoktur. Fazladan bir şeye ihtiyacınız varsa, işte bazı iyi seçenekler.

Doğal losyon çubukları

Ev yapımı losyon

Yağlı ciltler için doğal cilt bakımı

Nazik ve doğal cilt bakımı seçeneklerine geçmek, genellikle fazla yağ üretimini ortadan kaldırmak için uzun bir yol kat eder. Sağlıklı bir diyet yemek aynı zamanda akneye dönüşen cilt iltihabını sakinleştirmeye yardımcı olur. Bu arada, sivilceleri önlemeye ve fazla yağı gidermeye yardımcı olabilecek bazı doğal maddeler var.

Yağlı ciltlerle çalışırken kendin yap cilt bakımı tarifleri için malzeme seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır:

Yağ üretimini artırmak veya gözenekleri tıkamak istemiyoruz.

Sert sabunlar ve temizleyiciler bumerang etkisi yapabilir ve yağlı cildi daha da kötüleştirebilir.

Bazı yağlar ve tereyağı komedojeniktir, yani gözenekleri tıkarlar, bu yüzden bunları abartmak istemiyoruz.

İşte yağlı ve akneye meyilli ciltler için en iyi taşıyıcı yağlardan bazıları. Bunlar daha hafif ve hızlı emici olma eğilimindedir. Bunların çoğu güçlü yağlardır ve maliyet etkinliği için üzüm çekirdeği veya tatlı badem yağı ile seyreltilebilir.

Yağlı/akneye meyilli ciltler için iyi olan taşıyıcı yağlar şunları içerir:

Üzüm Çekirdeği Yağı

Badem Yağı

Kayısı Çekirdeği

Argan Yağı

Siyah Kimyon Tohumu Yağı (Akne İzleri İçin)

Hodan Tohumu Yağı

Camellia oleifera (yeşil çay tohumu yağı)

Hint yağı (önce diğer yağlarla karıştırılmalıdır)

Çuha çiçeği

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Jojoba yağı

Kabak çekirdeği yağı

Aşağıdaki tarifler normal veya karma cilt tipiyle iyi sonuç verir, ancak liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir. Tarifleri yukarıda listelenen bazı taşıyıcı yağlarla kolayca özelleştirebilir veya sorunsuz bir şekilde olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Yağlı ciltler için en iyi eksfoliyatörler

Aşırıya kaçmak ve ciltteki yağları soymak istemiyoruz, ancak pul pul dökülme, taze cilt hücrelerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Basit bir şeker ovma, tuz ovma veya temizleyici tahıllar iyi seçeneklerdir. İşte yağlı veya akneye meyilli ciltler için mükemmel bazı peelingler.

Himalaya tuzu fırçalayın

Kimyon yüz peelingi

Yağlı ciltler için en iyi kendin yap temizleyiciler

Yağlı temizleme, her cilt tipi için benim tercih ettiğim temizleme yöntemidir. Genel olarak, yağlı cilde sahip olanlar, geçiş sırasında cildin fazla yağlı olmasını önlemek için diğer yağlara kıyasla daha yüksek miktarda hint yağına ihtiyaç duyacaktır. Genel olarak, yarım buçuk hint yağı ve zeytinyağı karışımı veya hatta 2: 1 oranında Hint yağı zeytinyağına iyi çalışıyor gibi görünüyor.

Bu köpüren yüz yıkama, yağlı ciltler için özelleştirilebilir.

Konjak süngeri tüm cilt tipleri için iyidir, ancak akneye meyilli ciltler için özellikle nazik ve onarıcıdır.

Kömür ve kil yüz sabunu detoksa yardımcı olur ve fazla yağı emer.

Deniz tuzu sabunu yağlı ciltler için iyidir.

Yağlı ciltler için doğal kendin yap toneri

Deniz tuzu spreyi

Yağlı ciltler için kendin yap nemlendiriciler

Yağ açısından zengin ciltler için gözenekleri tıkamayan hafif bir şey istiyoruz. Yağ temizleme yöntemini yaparsanız, muhtemelen bir nemlendiriciye ihtiyacınız olmaz. Daha tipik bir yüz yıkama rutini tercih edenler, bu yağlı cilt dostu kremlerden birini kullanabilirler.

Kuşburnu tohumu yağı yüz nemlendirici

Deniz topalak yüz kremi

cilt-tipinize-uygun-en-iyi-dogal-cilt-bakim-rutini-nasil-bulunur-2

Kuru veya olgun doğal cilt bakım rutini

Hormonlar sayesinde, gençler sivilce ve yağlı cilde sahip olmakla ünlüdür. Bu bilim adamlarına göre, yaşlandıkça hormonlar azalır ve bununla birlikte yağ bezi üretimimiz de düşer. Yağ bezleri daha sonra yetişkinliğe sabitlenir ve yaşlandıkça yavaş yavaş azalır. Menopozdan sonra kadınlar için sebum bezi üretimi sonunda tamamen durur.

Kuru cilt genellikle çok küçük gözeneklere sahiptir (bunun için evet!), ancak aynı zamanda kızarıklık, pullanma ve çizgiler de bulacaksınız. Kolajen ve C vitamini takviyeleri gibi şeylerle cilde nem ve dolgunluğu geri kazandırmamız gerekiyor.

Kuru veya yaşlanan cilde sahip olanlar, genellikle doğal cilt bakımı seçeneklerinden hemen faydalanır. Doğal yağları cilt üzerinde kullanmak, yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur ve kuruluğun izlerini sürmez.

Kuru ciltler için en iyi kendin yap eksfoliyanları

Genellikle kuru cildi pul pul dökmek istemeyiz, ancak bazen yardımcı olur. Nazik bir ev yapımı şeker peelingi veya temizleyici tahıllar, doğal yağlar eklemenin ve ölü cildi nazikçe çıkarmanın bir yolu olabilir. İşte doğal bir cilt bakımı rutini için en sevdiğim nazik eksfoliyatörlerden bazıları.

Temizleme taneleri

Yulaf ezmesi lavanta yüz peelingi

Kuru ciltler için en iyi kendin yap doğal temizleyici tarifleri

Yağ temizliği: Hint yağı, yağ temizliğinde daha fazla kuruyan yağdır, genellikle sadece küçük bir miktar gereklidir (yaklaşık bir çay kaşığı hint yağı, 1/4 fincan zeytinyağı veya badem gibi başka bir yağda).

Köpüklü yüz yıkama

Soğuk işlem sabunu

Kuru ciltler için en iyi doğal nemlendirici tarifleri

Ev yapımı losyon çubukları, süper nemlendirici ev yapımı losyon ve çırpılmış vücut yağı, kuru cilt tipleri için mükemmel nemlendirme seçenekleridir. Sade organik shea yağı da basit ve etkili bir seçenek olabilir.

Bal yüz maskesi

Çikolatalı yüz maskesi

Bal ve C vitamini yüz maskesi

Shea yağı göz kremi

Çırpılmış vücut yağı

Yaşlanan cilt bakımına diğer yaklaşımlar (içten dışa)

Mevcut tonlarca yaşlanma karşıtı ürün var, ancak en iyi seçenekler dahili olarak aldığınız ürünler. Ve o pahalı kolajen kremleri? Kollajen lifleri deri yoluyla emilemeyecek kadar büyük olduğu için bunlar oldukça anlamsızdır. Kolajeni doğal olarak artırmak için bazı ipuçları:

Hindistan cevizi yağı veya diğer doğal nemlendiriciler kullanın (eğer tolere edilirse; aşağıdaki nota bakın)

Dolgun bir cilt için jelatin ve kolajen takviyesi

Balık yağı, cildimizin can attığı besinlere sahiptir.

Kollajeni doğal olarak artırmak için C vitamini alın

Yüz masajı

Bazen cildinize ne sürdüğünüz değil, bunun için ne yaptığınız önemlidir! Düzenli yüz masajı, şişliği azaltmak, lenf sıvısını boşaltmak ve cilt kollajenini artırmak için dolaşımı artırır. İşte güzel bir cilt için kullanabileceğiniz bazı yüz masaj teknikleri. Tüm cilt tipleri için denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Cilt bakımı için takviyeler

Konu cilt sağlığı söz konusu olduğunda, vücudunuza ne koyduğunuzdan çok (daha fazla değilse de!) önemli olduğuna kesinlikle inanıyorum. Doğal bir cilt bakımı rutini sağlıklı bir diyet içermelidir. Eskiden korkunç sivilcelerim vardı. Diyetimi ve takviyelerimi değiştirdiğimden beri, hiç çıkmıyorum ve geçmiş yaralarım iyileşti. Benim için cilt sağlığında en büyük farkı yaratmış gibi görünen takviyeler:

Balık Yağı - hepsi cilt için harika olan A, D ve K vitaminleri, omega-3'ler ve antioksidanlar için

Jelatin – kolajen için bir ön imleç, jelatin saçımı, cildimi ve tırnaklarımı belirgin şekilde daha güçlü ve pürüzsüz hale getirdi (selülit için de harika!)

Magnezyum - bir anti-inflamatuar ve birçok insanın diyetinde eksik. Topikal magnezyum yağı cilt sağlığı için en etkili gibi görünüyor.