Yapılan tüm uyarılara rağmen Tayvan'a giden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bölgeden ayrıldı ama beklenen savaşı da adeta çıkarttı.

Daha önce tehditte bulunan Çin, geri adım atmayarak Pelosi'nin ziyareti başlar başlamaz harekete geçti ve söylediği büyük ablukayı bu sabah 7.00'da başlattığı görüldü.

Televizyonlar canlı yayına geçerken, füzeleriv de peş peşe ateşlendiği görüldü ve tüm dünyanın endişeyle takip ettiği Çin-Tayvan gerilimi de resmi olarak başlamış oldu.

Pelosi ziyareti ile Tayvan'ın çevresindeki 6 bölgede 'gerçek zamanlı' tatbikat yapacağını duyuran Çin, bu sabah ada çevresinde geniş çaplı askeri deniz ve hava tatbikatlarına başladığını duyurdu.

HARİTA

Bölgeden gelen fotoğraflar endişe yaratırken Pekin devlet medyasının yayınladığı tatbikat haritasında ise, adanın tam anlamıyla çevrelendiği görüldü.

Bölgede çok sayıda Çin askeri uçağının geçtiği, hattın yakınında Çin hava kuvvetleri faaliyetlerini izlemek için füze sistemleri konuşlandırıldığı ve Tayvan donanma gemilerinin de, Çin donanması faaliyetlerini izlemek için medyan hatta yakın kaldığı iddia edilİrken Pekin yönetiminin, tatbikat boyunca herhangi bir yabancı uçak veya geminin sahaya girmesini istemediği bildirildi.

Bu arada Tayvan, yapılan tatbikatların Birleşmiş Milletler kurallarını ihlal ettiğini ve bunun resmen bir 'abluka' anlamına geldiğini söylemesine rağmen Pekin geri adım atmadı.

gfdgdg

AA'da yer alan habere göre ise Tayvan, "karasuları" olarak nitelediği bölgeye, Çin ordusunun adayı çevreleyen tatbikatları sırasında fırlattığı bazı füzelerin düştüğünü duyurdu.

Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son! Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son!

Bu arada dünya basınında konu ile ilgili yankılanan ise ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Stephen Yates'in bunun Pekin tarafından alınan en kışkırtıcı tedbirler olduğunu söyleyerek ve Üçüncü Tayvan Boğazı Krizi'ne atıfta bulunarak, “1995 ve 1996'da gördüklerimizi kesinlikle fazlasıyla aşıyor” ifadeleri oldu.