Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 27 Mart'ta A (H3N8) virüsünün bir kişide tespit edildiğini DSÖ'ye bildirdi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 27 Mart'ta A (H3N8) virüsünün bir kişide tespit edildiğini DSÖ'ye bildirdi. Bu, bugüne kadar A (H3N8) virüsü ile enfekte olan üçüncü insan vakası olup, tüm vakalar Çin'de görüldü. Hastalığın Guangdong eyaletinde yaşayan 56 yaşındaki bir kadında tespit edildiği belirtildi. 22 Şubat'ta hastalığa yakalanan kadın, 3 Mart'ta şiddetli zatürre nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 16 Mart'ta maalesef hayatını kaybetti.

Yeni vakayla ilgili epidemiyolojik araştırma ve yakın temas takibi devam ederken, şu ana kadar enfekte bireyin temas halinde olduğu diğer vakalara rastlanmadı. DSÖ, bu virüsün insandan insana kolayca yayılmadığını ve dolayısıyla ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde yayılma riskinin düşük olduğunu belirtiyor.

DSÖ, influenza virüslerinin doğası gereği sürekli olarak evrimleştiğini ve insan veya hayvan sağlığını etkileyebilecek influenza virüslerinin dolaşımdaki virolojik, epidemiyolojik ve klinik değişikliklerini belirlemek için küresel sürveyansın önemini vurguluyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, kuş gribinin A (H3N8) türündeki ilk insan enfeksiyonunu Nisan 2022'de duyurmuştu.

Kuş Gribi A (H3N8) Virüsü: Kuşlarda Yaygın, İnsanlarda Nadir Görülen Bir Tehlike

Son zamanlarda, kuş gribi olarak bilinen influenza virüslerinden biri olan A (H3N8) virüsü dikkat çekmektedir. Kuşlar arasında yaygın olarak bulunan bu virüs, çoğunlukla kuşlarda enfeksiyona neden olurken, nadir durumlarda insanlarda da enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

A (H3N8) virüsü, hemomagglütinin (H) ve nöraminidaz (N) adı verilen iki farklı protein üzerinde bulunan antijenlere göre sınıflandırılmaktadır. H3N8, hemomagglütinin 3 (H3) ve nöraminidaz 8 (N8) antijenlerini içeren bir influenza virüsüdür.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Kuş gribi virüsleri, genetik değişimler sonucu yeni alt tiplerin ortaya çıkmasına ve zaman zaman insanlara bulaşmasına neden olabilmektedir. Ancak, A (H3N8) virüsünün insanlar arasında yayılma potansiyeli düşüktür ve genellikle kuşlarda hastalığa neden olmaktadır.

A (H3N8) virüsüne karşı aşılar bulunmaktadır ve veterinerlik alanında kuşlarda kullanılmaktadır. Kuşlarla temas halinde olan kişilerin ve kuşlardan et veya yumurta tüketen kişilerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Herhangi bir kuş gribi enfeksiyonundan şüphelenildiğinde, sağlık yetkililerine başvurmak önemlidir.

Son zamanlarda, dünya genelinde kuş gribi A (H3N8) virüsüne bağlı enfeksiyon vakalarında artışlar görülmüştür. Kuş yetiştiricileri ve veterinerler, kuşlarının sağlığını yakından takip etmeli ve enfeksiyonu önlemek için uygun önlemleri almalıdır. Kuş gribi hem kuş sağlığı hem de insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturabildiğinden, yetkililer ve halk dikkatli olmalı ve gerektiğinde sağlık otoritelerine başvurmalıdır.