ABD ve Çin gerginliğinde yaşanan son durumun ardından, geçmişte savaşların habercisi olan "Sonra Uyarmadı Demeyin." manşeti dikkat çekti.

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, “Tayvan’ı ziyaret edeceğim” açıklaması üzerine Çin'den "İzin vermiyoruz, Tayvan bizim egemenlik alanımız” cevabı gedi ve ortalık yine karıştı.

Yaşananların ardından ABD donanmasının uçak gemisi USS Ronald Reagan, bölgeye konuşlanırken Çin devlet kanalı yetkilisi ise, “Gerekirse hem Nancy Pelosi’nin uçağını hem de ona eşlik eden ABD savaş uçaklarını vururuz” dedi.

Bu arada dünya basınında ilgi gören ise, Çin'in yayın organı Halkın Günlüğü'nün geçmişte savaşların habercisi olan "Sonra Uyarmadı Demeyin." başlığı atması oldu.

HAREKETLİLİK VE ASKERİ HAZIRLIKLAR BAŞLADI

USS Ronald Reagan Archives - SK TODAY'S NEWS

ABD’nin pasifikteki 110 ton ağırlığındaki, 75 savaş uçağı taşıyabilen nükleer uçak gemisi USS Ronald Reagan, yanında bir füze kruvazörü, bir hava savunma firkateyni ve iki destroyer ile birlikte, Güney Çin Denizi’nde konuşlanması ve Tayvan Adası’nı menziline alan “Uçak Gemisi Taarruz Grubu”, nun ABD’nin en teknolojik savaş uçakları, füzeleri ve silahları ile donatılmış durumda.olması Tayvan Adası ekseninde gelişen Çin – ABD krizinin de tüm dünya basınında manşetten verilmesine neden oldu.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü ve 82 yaşındaki Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmek istediğini açıkladı ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping ise “ABD’ye tavsiyemiz, ortalığı kızıştırmamasıdır” diyerek tehdit etti.

GERİLİME TRUMP'IN YORUMU DAMGA VURDU!

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, ziyarete karşı çıktığını “Pentagon ile görüştüm ve ordumuzun bu ziyarete pek sıcak bakmadığını söyleyebilirim” sözleri ile aslında ima ederken Joe Biden’ın Temsilciler Meclisi’ndeki en büyük müttefiki Nancy Pelosi ise bu sözlere şaşırdığını  “Sanıyorum ki Sayın Başkan, olası bir askeri krizden endişe duyuyor.” sözleri ile tamamladı.

Yaşanılan gelişmelere ise Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, Nancy Pelosi'nin ziyaretine karşı çıkarak "Bölgedeki durumu daha da kötüleştirecektir. Zaten bu kadın elini nereye atsa orası kuruyor."demesi damga vurdu.

AÇIK AÇIK "VURURUZ" DEDİ!

Çin devletine bağlı yayın organı Global Times’ın ve Mao Zedong döneminden beri yayın yapan Halkın Günlüğü gazetesinin eski genel yayın yönetmeni olan Hu Şijin ise ABD’yi “Eğer Nancy Pelosi ve ona eşlik eden savaş uçakları uyarılarımızı dikkate almazsa, önce zorlarız. Eğer hala Tayvan’a yaklaşmakta ısrar ederlerse, o zaman hem Nancy Pelosi’nin uçağını hem de ona eşlik eden savaş uçaklarını vururuz.” sözleri ile tehdit etti.

Halkın Günlüğü, Nancy Pelosi'nin ziyaretinin provokatif olduğunu ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun gerekirse önlem alabileceğini ifade ederken "Sonra Uyarmadı Demeyin" başlıklı bir makaleyi manşetten yayınladı ki bu manşet 1962'de atıldıkran sonra Çin - Hindistan Savaşı, 1979'da kullandıklarında ise Çin - Vietnam Savaşı çıkmıştı.

SAVAŞIN HABERCİSİ OLAN MANŞET DE ATILDI

ABD hamlelerine karşı olarak ise Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan’a 180 kilometre yakınlıkta bulunan Fujian bölgesindeki askeri birlikleri teyakkuza geçirdi ve çıkartma gemileri, Çin donanması ve hava kuvvetleri, gerçek mühimmatla tatbikat yapmak üzere hazırlıklara başladı.

Bu arada Çin’in, çıkartma filolarının bulunduğu askeri limanlara tank ve zırhlı araç sevkiyatı yaptığı görüntülenirken Fujian bölgesinde Çin askeri yığınağının başladığı bildirildi.

NANCY PELOSİ'NİN UÇAĞI HAVALANDI BİLE!

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'yi taşıyan uçak, Pelosi'nin Asya turu için havalanırken ABD basınında yer alan haberlere göre, Nancy Pelosi Singapur'u, Güney Kore'yi, Malezya'yı ve Japonya'yı ziyaret edeceği öğrenildi.

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi senatörler, Nancy Pelosi’ye “tam destek” açıklaması yaptı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çin’i kuşatma, baskı altına alma ve zayıflatma” stratejisine de destek veren ekip, “Biz, Komünist Çin’den talimat almayız. Nancy Pelosi ne zaman istiyorsa o zaman Tayvan’a gidebilir. Savaş uçaklarımız da onu korumalı ve gerekirse Çin’e cevabını vermeli” dedi.

Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son! Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son!

Dikkat çeken bir başka durum ise Twitter'ın Çin'e uyguladığı sansür oldu.

Twitter, "ABD savaş uçakları gelirse bu bir işgal demektir, o zaman vurma hakkımız var" diyen Hu Şijin'in paylaşımını, "Twitter kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle sildi.