Çin ve Rus aşısı yaptıranlar Avrupa ülkelerine giremeyecek mi?

Avrupa Komisyonu, AB (Avrupa Birliği) tarafından onay verilen koronavirüs aşılarının her iki dozunu birden yaptıran kişilerin birlik ülkelerine seyahat etmelerine müsaade edilmesini önerdi. Bu durum, akıllara "Çin aşısı veya Rus aşısı yaptıranlar Avrupa ü

Dünya 03.05.2021 - 13:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen aşılama programı kapsamında Sinovac aşısı ile Pfizer/BioNTech aşısını kullanıyor. Öte yandan, Türkiye, altı ay içerisinde 50 milyon doz Sputnik V aşısını da alacak. Rusya'da üretilen Sputnik V aşısına Türkiye tarafından acil kullanım onayı verildi. Peki AB (Avrupa Birliği) tarafından henüz onay verilmeyen Sinovac ve Sputnik V aşılarını yaptıranlar Avrupa ülkelerine seyahat edebilecek mi? Bu konuda hala net bir karar alınmış değil. Fakat Avrupa Komisyonu tarafından yapılan son öneri bu durumun ihtimal dahilinde olduğunu gösterdi. 

"AB'nin onayladığı aşıları yaptıranlara izin verilsin"

Avrupa Komisyonu, AB (Avrupa Birliği) tarafından onaylanan koronavirüs aşılarının iki dozunu da yaptıran kişilerin Avrupa ülkelerine seyahat etmelerine müsaade edilmesini önerdi. Öte yandan, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanan koronavirüs aşılarını yaptıran kişilere yönelik seyahat yasağına da son verilebileceği ifade edildi. 

"Zorunlu olmayan seyahatlere de müsaade edilsin"

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve AB (Avrupa Birliği) tarafından acil kullanım onayı verilen aşılara işaret edildi. Söz konusu aşıların uygulandığı kişilerin zorunlu olmayan seyahatlerine de müsaade edilmesi istendi. 

"Siyasi amaçlar için kullanmıyoruz"

AB (Avrupa Birliği) Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano, Türkiye'ye yönelik seyahat yasağına dair yaptığı açıklamada, bunun Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilerde pozitif bir atmosfer oluşturma çabalarıyla herhangi bir bağlantısı olmayacağını söylemişti. Stano, Rusya'nın bu tarz kararları siyasi amaçlar doğrultusunda kullandığını ancak AB'nin (Avrupa Birliği) böyle bir amacının olmadığını dile getirmişti. 

Türk vatandaşları Avrupa ülkelerine seyahat edebilecek mi?

Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen aşılama programı kapsamında büyük çoğunlukla Çin'de üretilen Sinovac aşısı kullanıldı. Altı ay içerisinde 50 milyon doz Sputnik V aşısının Türkiye'ye teslim edilmesi bekleniyor. Söz konusu açılara AB (Avrupa Birliği) tarafından henüz onay verilmiş değil. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, hangi aşıyı yaptıran kişilerin kabul edileceğine ülkeler tarafından karar verileceğini söyledi. Spinant, AB (Avrupa Birliği) tarafından onay verilmeye aşıların durumuna dair ayrıntılı bir görüşmenin hala gerçekleştirilmediğini dile getirdi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@