Çin'de H&M ve Nike boykotu!

H&M ve Nike, Uygur Türklerine baskı altında pamuk toplattırılmasına dair endişelerini dile getirmişti. Bunun üzerine Çin'de söz konusu markalara yönelik boykot kampanyası başlatıldı.

Dünya 25.03.2021 - 15:47 04.05.2021 - 04:20 İlan35
H&M ve Nike, Uygur Türklerine baskı altında pamuk toplattırılmasına dair endişelerini dile getirmişti. Bunun üzerine Çin'de söz konusu markalara yönelik boykot kampanyası başlatıldı. Dünyada pamuk üretiminin 5'te 1'lik bölümünün Sincan'da gerçekleştirildiği biliniyor.

Çin'de başlatılan boykot kampanyasına birçok Çin şirketinin katılım gösterdiği ifade edildi. Çin merkezli olan çok sayıda e-ticaret devinin de H&M ile Nike ürünlerini artık satmadıkları bildirildi. "Tmall", "JD.com" ve "Pinduoduo" isimli e-ticaret platformlarının Çin'de başlatılan boykot dâhilinde H&M ürünlerini artık hiçbir şekilde satmadıkları görüldü.


"Çin menfaatleri önemli"


Victoria Song, Huang Şuan ve Wang Yibo gibi ünlüler de H&M ve Nike ile ilişkilerini tamamen kopardıklarını ifade ederek, Çin'in menfaatlerinin çok daha önemli olduğuna dikkat çekti.

Sosyal medya platformlarında hareketlilik başladı

Öte yandan, sosyal medya platformlarında da H&M ve Nike'a yönelik tepkiler büyüyor. "Sincan pamuğuna destek veriyorum" şeklinde etiketin Weibo'da ilk sırada olduğu görüldü. Söz konusu etiketin 1,8 milyar görüntülemeye ulaştığı ifade edildi.


Çin'e yönelik yaptırım getirilmişti


İngiltere, Kanada, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve AB (Avrupa Birliği) ülkeleri, Uygur Türklerinin insan hakları ihlâline maruz kalmaları nedeniyle Çin'e yönelik yaptırımları hayata geçirmeye karar vermişlerdi. Söz konusu yaptırımlarla Çinli yetkililerden bazılarının varlıklarının dondurulacağı ve söz konusu yetkililere yönelik seyahat yasağının uygulanacağı belirtilmişti.

2020 senesinin Aralık ayında yayımlanan bir araştırmaya göre, çok sayıda Uygur Türkü Çin'de bulunan pamuk tarlalarında baskı altında çalıştırılıyor.

Ne olmuştu?


H&M ve Nike, Uygur Türklerine yönelik sergilenen tutum konusundaki endişelerini 2020 senesinde dile getirmişti. Söz konusu markalar, Uygur Türklerine Sincan'da baskı altında pamuk toplatılmasına ilişkin haberler sebebiyle endişelendiklerini ve artık Sincan'dan alınan pamuğu ürünlerinde hiçbir şekilde kullanmadıklarını ifade etmişlerdi. Çin Komünist Partisi, bu açıklamaları Çin'e yönelik yaptırım kararlarının duyurulmasından sonra tekrar tartışmaya başladı.


"Rüya"


Komünist Gençler Birliği tarafından yapılan paylaşımda, H&M ve Nike'ın Sincan pamuğuna yönelik boykot uygulanması için asılsız iddialarda bulunduğu ancak söz konusu markaların Çin'de para kazanma derdinde olduğu ifade edildi. Bu durum "rüya" olarak nitelendirildi. Çin devlet basını da H&M ve Nike'a yönelik boykot çağrısı yaptı.


İddialar kabul edilmedi


CGTN Televizyonu'nda yer alan haberde, Uygur Türklerinin Sincan'da zorla çalıştırıldığına yönelik iddialar kabul edilmedi. Söz konusu habere göre Uygur Türkü olan bir kişi, pamukların gelişmiş makineler aracılığıyla toplandığını ve kazancın fazla olması sebebiyle insanların pamuk tarlalarında çalışma konusunda çok istekli olduklarını söyledi.

CCTV isimli devlet televizyonu, H&M tarafından yanlış hesaplara girildiğini ve bu hesaplarının bedelinin de en ağır biçimde ödetileceğini bildirdi. H&M ise Çinli tüketicilere saygı gösterildiğini ve bu konuda hiçbir siyasi tutum içerisinde olunmadığını duyurdu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@