Çin'den ortalığı karıştıran ABD-İsrail paylaşımı!

Çin'in Tokyo Büyükelçiliğinin sosyal medya hesaplarından Amerika Birleşik Devletleri'ni "Ölümü, İslam ülkelerinin kapısına kadar getiren" biçiminde tasvir eden bir karikatür paylaşıldı.

Dünya 03.05.2021 - 05:09 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Üzerinde Japonca olarak "Amerika 'demokrasi' getirdiğinde bunlar oluyor" cümlesinin yazılı olduğu karikatür, gelen çok sayıda tepki üzerine Çin'in Tokyo Büyükelçiliğine ait sosyal medya hesaplarından silindi.

ABD'nin demokrasi gerçeğini yüzlerine vurdu

Çin'in Tokyo Büyükelçiliği, sosyal medya platformu Twitter'daki hesabından, ABD bayrağı kuşanmış bir ölüm meleği, üzerinde İsrail bayrağı bulunan elindeki tırpanıyla, İslam ülkelerine uğruyor ve her uğradığı Müslüman ülkeden ayrılışında o ülkelerin kapılarından kan sızıyor.

Karikatürde kapıları açık olan ve içeriden kan döküldüğü görülen ülkeler uzaktan yakına Pakistan, Irak, Libya, Suriye ve Mısır olarak görülüyor ancak ölüm meleği Mısır'ın kapısından içeri girmekte iken tasvir edilmiş. Yani ABD ve İsrail diğer İslam ülkeleriyle işini bitirmiş ve sıra Mısır'a gelmiş.

Karikatürün üzerinde ise Japonca olarak "Amerika 'demokrasi' getirdiğinde bunlar oluyor" ifadeleri bulunuyor.

Karikatürün orijinal hâlinde ise Irak, Libya, Suriye, Ukrayna ve Venezuela var. Yani Çin büyükelçiliği "Ukrayna ve Venezuela" ülkelerinin yerine "Mısır"ı tasvir etmiş.

Tepki geldi, paylaşımı sildiler!

Twitter kullanıcılarından gelen "Karikatürden tüylerim ürperdi", "Karikatür paylaşmak büyükelçiliğin bir işi midir?", "Ne yapmaya çalışıyorsunuz, asıl amacınız ne?" gibi tepkilerden sonra Çin'in Tokyo Büyükelçiliği karikatürü paylaşımdan çekti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Tokyo Büyükelçiliği ise sosyal medya platformu Twitter'daki hesabından bir açıklama yayınlayarak, Çin'in Tokyo Büyükelçiliğinin paylaşımının son derece tiksindirici olduğunu, tepki gösteren Japonya halkına minnettar olduklarını belirtti. ABD'nin Tokyo Büyükelçiliği, Japon halkının Çin Büyükelçiliğine tepki göstermesini, Amerikan-Japon ittifakının bir göstergesi olduğu ifadesini kullandı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@