Citröen AMİ fiyatıyla vatandaşları şoke etmişken, güzel haber ÇİN'den geldi. Regal K5 Long modeli Türkiye'de satışa çıktı! fiyatı vergiler dahil 60.000 TL...

Artan benzin ve mazot fiyatları sonrasında yavaş yavaş elektrikli otomobilleri alma zamanı geliyor. Bu anlamda Citroen AMİ piyasayı sarsmıştı. Fakat Citroen AMİ fiyatının çok yüksek olması vatandaşları başka alternatiflere yöneltmiş durumda. ÇİN tarafından piyasaya sürülen K5 Long modeli şu sıralarda oldukça ilgi görüyor. Nedeni ise fiyatı. 60.000 TL Türkiye satış fiyatı baya bir cazip.

ÇİN malı olan K5 Long’un detaylarına bakmadan evvel elektrikli araba fiyatlarına değinelim. Fiyatlar hiç ucuz değil 600.000 TL'den başlıyor. Geçtiğimiz zamanlarda büyük umutlarla beklenilen Citröen Ami ise Türkiye’de 210 bin TL gibi astronomik bir fiyatla satışa çıktı. Halbuki bu model amacıyla beklenilen etiket 60 bin TL ile 80 bin TL arasındaydı. Bu bağlamda yine ÇİN'li üreticiler yardıma koştu. Hem de Citroen AMİ'nin yarısınında yarı fiyatına K5 Long Türkiye'de satışa çıktı.  Hemen açıklama yapalım. Ami ile K5 Long’un özellikleri bayahı bir benzer olmaktadır. Yani menzilden tutun da azami sürate kadar arada büyük  bir fark bulunmuyor. En büyük fark fiyat doğrultusunda karşımıza çıkıyor.

Gözden kaçırmayın

Skandal Video Gündem Oldu! Pandemi Diye Kobay Olarak mı Kullanıldık? Bill Gates'in "Yanıldık, Grip" Videosu Korkuttu! Skandal Video Gündem Oldu! Pandemi Diye Kobay Olarak mı Kullanıldık? Bill Gates'in "Yanıldık, Grip" Videosu Korkuttu!

Regal K5 Long, özellikleri bakımından AMİ gibi bir yapıyı barındırıyor. En fazla 3 yolcu taşıma imkanı olan K5 Long, 2500kw gücünde motorla geldi. 

Maksimum sürati ise Ami ile benzer değerlerde. Yolun durumune göre K5 Long saatte 55 km sürate ulaşabiliyor. Ami’de ise bu değer 45 km/s’ydi. Otomobilin menzili ise aşağı yukarı olarak 60 km. Yine yük durumu,  hava şartları ve süratinıza bağlı olarak menzil de değişecektir. Ancak fabrika bilgilerine göre maksimum menzil 65 km olarak belirtilmiş. 2.2 metre uzunluğu belirtilen arabanın genişliği ise 1.09 metre. 1.62 metre yüksekliğinde olan otomobilin bu nedenle 6 adet akü yer alıyor.

60 amperlik 6 akü ile çalışan otomobilin menzili de bu anlamda genişletilebilir. Eğer aküleri değiştirirken değerleri arttırırsanız menzil de artacaktır. K5 Long’u normal şarj prizinden 4 – 5 saat gibi bir sürede tam olarak şarj edebiliyorsunuz. Bu da mühim bir artı diyebiliriz. Son olarak otomobilin fiyatına da değinelim. K5 Long Türkiye’de durumu hazırda 60 bin TL seviyesinde fiyatlardan satılmakta.