Cinsel taciz suçlamaları ve hakkında açılan davalar nedeni ile istifa etmek zorunda kalan eski New York Valisi Andrew Cuomo, CNN kanalında da depreme neden oldu.

CNN International yönetiminin aldığı bir işten çıkarma kararı dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Ünlü sunucu Chris Cuomo, kanal yönetiminin verdiği kararla kanaldan ani şekilde kovulmuştu.

Kovulma hikayesinin arkasında ise cinsel taciz suçlamaları ve hakkında açılan davalar olan ve bu sebeple de istifa etmek zorunda kalan eski New York Valisi Andrew Cuomo çıkmıştı. Cinsel taciz suçlamalarının hedef aldığı Cuomo, CNN kanalında görev yapan ünlü sunucu Chris Cuomo’nun büyük kardeşiydi ve dolayısı ile CNN kanal yönetiminin verdiği kararla da kovulmuş oldu.

ABD'nin metropol şehri ve kalbi New York’ta geçtiğimiz aylarda cinsel taciz skandalı patlak vermişti ve ardından gelen istifa ile tabir yerinde ise sarsılmıştı. Çünkü iddiaların ardında en az 12 kadın, New York eski Valisi Andrew Cuomo'yu değişik zamanlarda kendilerine cinsel tacizde bulunmakla suçluyordu.

cnn_8298

İddiaları önce reddeden eski Vali Cuomo, oluşan tepkiler ve partisinden de gelen baskılar üzerine 10 Ağustos'ta görevinden istifa etmişti.

Bu arada Demokrat partili Cuomo ailesi ABD siyasetinde siyasetçi yetiştiren bir aile olarak bilinmesinin yanında  Andrew Cuomo, New York valisi olarak art arda 3 dönem seçilerek vali olan bir isimdi ve baba Mario Cuomo, 1983 ile 1994 arasında 3 defa New York valisi olarak seçilmişti.

Olayın ardından, konunun tekrar gündeme gelerek yeni davalar açılması ile CNN International’ı da tedirgin etmiş ve hatta çıkan haberler ile sosyal medyada baskı altına almıştı. Bunun üzerine kanal önce Chris Cuomo’nun iş akdini askıya almış sonrasında ise geçtiğimiz hafta sonu 2013 yılından beri bünyesinde çalıştırdığı ünlü haber sunucusu ve ekran yüzlerinden biri olan Cuomo'yla yollarını ani bir kararla ayırmıştı.

Türkiye'nin Yoksulluk Sonrası "Uyuşturucu" İle imtihanı! Ülke Uyuşturucu Yuvasına da Döndü! Türkiye'de Neler Oldu? Türkiye'nin Yoksulluk Sonrası "Uyuşturucu" İle imtihanı! Ülke Uyuşturucu Yuvasına da Döndü! Türkiye'de Neler Oldu?

Kovulmasının ardından ise Chris Cuomo ‘nun tacizle suçlanan ağabisi eski vali Andrew Cuomo'ya cinsel taciz iddialarıyla ilgili olarak hem çalıştığı kurumun hem de kendi bağlantılarının gücünü kullanarak gizlice yardım ettiği bilgisi çıktı.

0x0-cnnin-yildiz-ismi-chris-cuomo-abisina-acilan-taciz-davasina-yardim-ettigi-icin-kovuldu-1638358495361

Sadece ABD değil tüm dünya gündemine bomba gibi düşen habere ise Chris Cuomo’nun ortaya çıkan bu yeni bilgiler eşliğinde kendisi de cinsel taciz faili olarak suçlanması oldu.

Ünlü haber sunucusu Chris Cuomo bu haberin ardından “CNN’deki görevimin bu şekilde sona ermesini istemezdim ancak size zaten abime neden ve nasıl yardımcı olduğumu açıkladım. Ne kadar düş kırıklığına uğratsa da şimdi söylememe izin verin, Cuomo Prime Time ve CNN’de en rekabetçi zaman dilimindeki 1 numaralı program ekibiyle daha fazla gurur duyamazdım” dedi.