Çocuğu olanlar dikkat! Devlet her ay düzenli 1259 TL çocuk başına öğrenci yardımı veriyor! Haberdar olmayanlar var. Dar gelirli olan ve yardıma muhtaç olan ailelere müjdeli haber geldi. Devlet, ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarına her ay düzenli olarak öğrenci yardımı yapıyor. Başvuru yapan aileler tüm öğrenci giderleri için bu ödemeden yararlanabiliyor. Üstelik de ödeme çocuk başına yapılıyor. Yani ailenin birden fazla öğrenci olan çocuğu varsa ödeme hepsi için ayrı ayrı yapılıyor. Çocuk yardımı tutarı ise 1259 TL. Her ayın 15’inde düzenli olarak ödemeler ailenin ya da çocuk 18 yaşından büyük olması halinde çocuğun hesabına geçiyor.

Tüm öğrenciler için devletin yardım kalemleri bulunuyor. İlkokul, ortaokul ve lise başta olmak üzere tüm kademelerde verilen destekler üniversitede de devam ediyor. Üniversitede burs olarak sağlanan nakdi yardım desteği başarılı olan öğrencilere verilirken KYK desteği ise kredi olarak veriliyor. Bildiğiniz üzere öğrencinin başarı ortalamasının düşmesi bursun kesilmesine yol açıyor. Öğrencilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da düzenli nakdi yardım sağlanıyor. SED ödemesi yani Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi her ay düzenli olarak yapılıyor. SED projesi kapsamında sadece nakdi destek verilmiyor, aynı zamanda öğrencilere sosyal ve psikolojik destek de var.

cocugu-olanlar-dikkat-devlet-her-ay-duzenli-1259-tl-cocuk-basina-ogrenci-yardimi-veriyor-haberda-2

DEVLETTEN ÖĞRENCİLERE YARDIM VE BURS

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenli olarak verilen Sosyal ve Ekonomik Destek ödemelerinden birçok kişi haberdar değil ve bu nedenle de alamıyor. Ancak, her ay bakan Derya Yanık, ödemeleri hatırlatan bir açıklama yapıyor. SED desteği kapsamında şu anda güncel olarak verilen destek tutarı okul öncesi öğrencileri için 787,48 TL, İlköğretim öğrencileri için 1181,23 TL, ortaöğretim öğrencileri için 1259,97 TL ve Yükseköğretim öğrencileri için ise 1417,47 TL.

BAŞVURULARI NEREYE YAPILIYOR?

Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri için başvuru işlemleri e Devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor. Ayrıca öğrenciler için devletin sağladığı barınma imkanı da var. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde bulunan yurtlarda kalmaya başlayan öğrenciler daha ekonomik şartlar altında üniversite hayatını sürdürebiliyor.

cocugu-olanlar-dikkat-devlet-her-ay-duzenli-1259-tl-cocuk-basina-ogrenci-yardimi-veriyor-haberda-3

ÜCRETSİZ SOSYAL DESTEK VERİLİYOR

Öğrencileri sosyal ve ekonomik destek programı kapsamında aynı zamanda sağlık merkezlerinden de öğrencilerin ücretsiz olarak kiralanması mümkün nokta maddi yardıma ihtiyacı olan ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yine devlet tarafından bu destekler sağlanıyor. Bu öğrenciler için oluşturulan ücretsiz kimlik kartları sayesinde şehirde sosyal faaliyetler göstermek sanat etkinliklerine konserlere tiyatro müze ve sinema gibi yerlere girmekte ücretsiz oluyor. Yine sosyal çalışma programı kapsamında da üniversite öğrencilerine iş imkanı veriliyor. Aynı zamanda üniversite öğrencilerinin çalıştıkları günlerin sigortaları da ödeniyor.