Devlet çocuklu ailelere bir maddi yardım daha yapmaya karar verdi. 1260 liralık yardımın detayları açıklandı.

Sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerini yerine getiren devletimiz, vatandaşlara farklı kalemlerde maddi yardımlar yapmaya devam ediyor. Yaşlı genç, evli bekar, kadın erkek ayırt etmeksizin herkese yardım etmeye çalışan bakanlıklar, her geçen gün yardım sayısında artış yapıyor. Yüksek miktarlarda ve karşılıksız olarak yapılan bu yardımlardan yararlanabilecek kişi sayısı da her yıl artırılıyor.

Söz konusu yardımlardan en çok talep alanlardan biri ise çocuk sahibi olan ailelere verilen yardımlardır. Özellikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen bu yardım sayesinde aileler az da olsa nefes alabiliyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile birlikte, bu kişilere bir yardım daha verileceği duyuruldu. SED yardımı olarak bilinen bu yardıma e-devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. Aileler çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilsin diye verilen bu yardımın miktarı 2022 yılı için 1259 lira olarak belirlendi. 2023 yılında asgari ücrete yapılacak zamla birlikte bu tutar daha da artış gösterecek.

SED yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin, e-Devlet’in ilgili sayfasından TC kimlik numaraları ile başvuru yapması gerektiği açıklandı. Gerekli kriterleri karşılayan vatandaşlar bu yardımı almak için hak kazanacak ve en kısa sürede ödemeleri hesaplarına yatırılacak.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada, SED ödemeleri ile ilgili çarpıcı rakamlar verildi. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesinden Aralık ayında da milyonlarca kişinin yaralandığı ve toplam 366 milyon 630 bin 637 liralık ödeme yapıldığı belirtildi. Böylece 2022 yılında ailelere yapılan toplam ödemenin 3 milyar 499 milyon lira olduğu açıklandı.

SED BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bakanlığın yaptığı duyuruda, SED yardımından yararlanmak için atılması gereken adımlar da net bir şekilde belirtildi. Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların, İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat giderek dilekçe verip ya da e-devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilecekleri söylendi. Başvuru yapan kişilerin, başvuru sürecini e-Devlet’te Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranından kontrol edebileceği vurgulandı.

SED BAŞVURUSU YAPARKEN GEREKENLER

SED başvurusu esnasında, vatandaşlardan TC kimlik numarası ve dilekçe ile birlikte sağlık raporu, öğrenci belgesi ve İŞ-KUR ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler talep edilecek.

KİMLER SED YARDIMI ALABİLİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek'ten faydalanmak isteyen kişilerin bazı koşulları karşılaması gerektiği belirtildi. Yardım almak için yapılan başvurularda öncelikle ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların başvurularının kabul edileceği söylendi.

Haklarında bakım tedbiri kararı verilmiş ve sosyal hizmet kuruluşlarında bakımı gerçekleştirilen ve desteklenmeleri halinde ailesi ya da yakınlarının yanına verilebilecek çocukların öncelikli olan gruplardan biri olduğu açıklandı. Ekonomik yoksunluk sebebiyle, desteklenmemeleri halinde korunmaya muhtaç hale gelecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar da bu yardımdan faydalanabilecek.

Hakkında bakım tedbir kararı alınan ancak yaş sınırlarını tamamladıkları için, sosyal hizmet kuruluşlarından ya da koruyucu aile yanından ayrılan çocuklardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmediklerinde muhtaç duruma düşecek olan gençler de 1260 liralık yardım alabilecek.

2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi! 2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi!

Son olarak, olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlar ve hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları SED yardımı almaya hak kazanacak.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, kişinin hak sahibi olduğu tespit edilmesi halinde kişi ile iletişime geçilecek ve banka hesabı bilgileri alınacak. En kısa sürede de SED ödemesi hesabına yapılacak.