Çocukların acımasızca dövüldüğü tarikat yurdu sosyal medyada tarikatlar kapatılsın tagi açtırdı. İstanbul Esenler’deki özel bir yurtta erkek öğrencilere inanılmaz bir şiddet uygulandı. Peki çocukların acımasızca dövüldüğü tarikat yurdu nerede, kimin? Hangi yurt? Süleymancılar kimdir?

İstanbul Esenler’deki özel bir yurtta erkek öğrencilere şiddet uygulayan bir yurt görevlisinin görüntüleri sosyal medyada infial yarattı. İstanbul'da bir tarikata ait bulunduğu belirti edilen erkek öğrenci yurdunun emniyet kamerası görüntüleri çocuklara şiddet uygulandığını gözler önüne serdi. Valilik, yurt görevlisinin gözaltına alındığını duyurdu. Peki çocukların acımasızca dövüldüğü tarikat yurdu nerede, kimin? Hangi yurt? Süleymancılar kimdir? 

Çocukların acımasızca dövüldüğü tarikat yurdu nerede, kimin? Hangi yurt?

Olayın ardından, İstanbul Valiliği, erkek öğrencilere yönelik şiddet uyguladığı görüntülere yönelik tahkîkat başlatıldığını ve bu kapsamda şiddet uygulayan yurt görevlisinin gözaltına alındığını duyurdu.

Öğrencilere yönelik şiddetin kınandığı bildirimde şu ifadelere yer verildi:

"Basın yayın organları ve sosyal medya paylaşımlarında yer alan; Esenler İlçemizdeki özel bir erkek öğrenci yurdunda öğrencilere şiddet uygulayan yurt görevlisi, başlatılan adli tahkîkat kapsamında gözaltına alınmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce müfettiş görevlendirilerek idari tahkîkat başlatılmıştır. Öğrencilerimize yönelik şiddet sahibi olan bu davranış katiyen kabul edilemez, esefle kınıyoruz."

Süleymancılar kimdir? 

Süleymancılar ya da Süleymanlılar, Türkiye odaklı Nakşi eğilimli bir cemaattir. Cemaat; adını "üstad" olarak tanımladıkları Süleyman Hilmi Tunahan'dan alır. 1990'ların başında Türkiye'de tahminî iki milyon seviyesi delegesi vardı. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da da şubeleri vardır.

Genellikle ortaokul ve lise çağlarındaki öğrenciler amacıyla açtıkları yurtlarla bilinirler. Kendileri okul açmak yerine yurtta barınma sağlarken buralarda kalan öğrencileri devlet okullarında okur. "Süleymancılar" olarak anılmalarına karşın kendilerini "Süleymanlılar" olarak tanımlarlar.

4A, 4B, 4C ve EYT emeklilerine ek ödeme fırsatı 4A, 4B, 4C ve EYT emeklilerine ek ödeme fırsatı

Alihan Kuriş, Süleymancıların şu anki lideridir. Alihan Kuriş'in annesi Gülderen Kuriş, dayısı Arif Ahmet Denizolgun, annesinin eniştesi Kemal Kacar, büyükbabası da Süleyman Hilmi Tunahan'dır. Kuriş, 8 Eylül 2016'da Arif Ahmet Denizolgun'un ölümünden sonra Süleymancıların lideri olmuştur.

Süleymancılar cemaati kurucusu SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN KİMDİR?

Cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan. 1888’de, Bulgaristan, Silistre’nin Hezargrad kasabasında doğdu. 1920 yılsinde Daru’l Hilafeti’l Aliyye medresesinde öğretmenliğe başladı. 4 yıl sonra 1924'de Tevhîd-i Tedrîsat Kanunu'nun çıkmasıyla medrese eğitimi yasaklandı. Tunahan, öğretmenliği bırakıp İstanbul vaizliğine atandı.

O zamanlarda sürekli olarak polis takibi altında teşhis edilen Süleyman Hilmi Tunahan, 1930’da İstanbul'dan ayrılarak Çatalca'nın Kabakça Köyü’nde bir çiftlik kiraladı. Hem de bir ortakla birlikte, gaz yağı satan bir şirketin Trakya ana bayiliğini aldı. 

1950'den sonra tarikatını büyüttü. Zenginlerden aldığı destekle hareketlerini arttırdı. Bu çerçevede 1951’de bir iş adamının Üsküdar Çamlıca'daki eski köşkünün birinci katında, yirmi beş seviyesinde talebeyle ilk yatılı Kurân Kursu'nu açtı.

1957’de Kütahya Tavşanlı’da “mehdîlik” iddiası nedeniyle Kütahya Güvenlik Müdürlüğü'nde sorgudan sonra tutuklanıp idam talebiyle hâkim huzuruna çıkarıldı. 29 Ağustos 1957 tarihinde ise kefaletle serbest bırakıldı ve sonrasında 8 Kasım 1957'de beraat etti.

16 Eylül 1959’da hayatını kaybetti.