Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 1 Aralık, Çarşamba günü başlayan asgari ücret görüşmeleri bilindiği üzere ülkemizde milyonları ilgilendiriyor.

2022 Asgari ücret toplantısının ikinci ayağı bugün gerçekleştirildi. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücret beklentisini günün ağır enflasyon koşulları yükseltmişti.

Bilindiği üzere en son TUİK’e göre %21,31 olan enflasyon oranı Enflasyon Araştırma Grubu’na göre ise %58,65 olarak hesaplanmıştı. Sonuç olarak ise enflasyonda son yılların zirvesi olduğu bir gerçek olarak kamuoyunda yer almıştı zira en son yine kur krizinin yaşandığı Kasım 2018’de TUİK enflasyon oranı yüzde 21,62 olduğu düşünülürse şimdiki %21,31 oran düşündürücü olmuştu.

Kamu Bankaları Borçlarınızı Kapatacak! 80 bin TL'lik Borç Kapatma Kredisi Verilecek! Kamu Bankaları Borçlarınızı Kapatacak! 80 bin TL'lik Borç Kapatma Kredisi Verilecek!

Gıda enflasyonunu, Konut ve kira fiyatları, ulaştırma ve enerji zamları derken asgari ücretli vatandaş hayatta kalabilmek için beklentisini yükseltmek durumunda kalmıştı.

Asgari ücret günümüzde fahiş enflasyona rağmen, bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

616x321-2022-yili-asgari-ucret-ne-kadar-olacak-2022-asgari-ucret-tahmini-kac-tl-brut-net-ne-kadar-olur-zamli-agi-tutari-ise-1633513104425-1

2022 için yapılan asgari ücret görüşmelerinde ise ilk toplantıda Bakan Bilgin’in 26 ilde 2 bin 500 çalışan ve 604 işverenle yaptıkları anket sonuçları; işçi kesiminin ağırlıklı 3 bin 750-4 bin lira, işveren kesiminin ise 3 bin 500-3 bin 750 lira arasında asgari ücret talep ettiği öğrenilmişti.

İşveren değil ama işçi tarafından talep edilen rakam aslında yaşadığımız koşullarda düşündürücü ama haberimize gelirsek, yapılan ikinci toplantıdan sonra ekonomist Prof. Dr. Sefer Şener asgari ücret zammının iki rakam arasına sıkıştığını belirterek, "Benim yaptığım hesaplara göre asgari ücretin yüzde 30’un altına inmesi ve yüzde 45’in üzerine çıkması çok mümkün görülmüyor. Neresinden bakarsanız bakın 3 bin 600 lira ile 4 bin 90 lira arasında sıkışmış durumda." dedi.

ekonominin-duzelme-sansi-var-mi-22092006_l2-1

Kamuoyunda enflasyon sonrası oluşan erken seçim talebi ve hükümetin oy kaybı gündemdeyken, yaşanılan koşullarda mevcut hükümetin varlığını sürdürebilmesi için elinde tek ve en etkili silah asgari ücret aslında. Çünkü ülkemizde ülke nüfusunun neredeyse yarısı asgari maaşla çalışıyor ve bu da demek oluyor ki asgari ücretlinin seçmen üzerine oranı çok fazla. Dolayısı ile bu şartlarda mevcut hükümet bu etkili silahı kullanabilir , yani asgari ücrette yapabileceği maximum zammı yaparak asgari ücretli kesimi kendi tarafında seçmen olarak memnun edebilir. Bu şekilde hareket edeceği düşünülür ise Prof. Dr. Sefer Şener’in asgari ücret için belirtmiş olduğu banttaki en yüksek ücret olan 4.090,00 TL yeni asgari ücret olarak 2022’de uygulanabilir.

Bu görüşün arkasında tabi ki yapılması için beklenen zamlar da var zira birçok zam işleme girmek için yeni asgari ücretin ilanını bekliyor. Sonuç itibari ile verilen tekrar alınacağı için aslında hükümet bu konuda zorlanmamış da olacak.