Başarılı senaryosu ile dönemin en iyilerinden olmayı başarmış olan dizi Yargı’nın afişindeki başarı da ilk günden beri konuşuluyordu. Ama asıl farkın, mesajın ve nedenin tasarım olmadığı açığa çıktı.

Oyuncu kadrosu, senaryosu, yönetmeni, yazarı derken Yargı bir başarı hikayesine dönüşmüş durumda. Henüz yayına başlamadan benzersiz tasarım afişi ile de gündem olmayı ve alkış almayı başarmış dizi hakkında bir bilinmeyen daha gündeme geldi.

Yaratıcılığı ve tasarımı ile ilk günden şaşırtan ve farkını ortaya koyan dizi afişi ile ilgili dikkatli bir sosyal medya kullanıcısı Ekşi Sözlük’te yorumda bulununca konu önce sosyal medyanın ve dolayısı ile de haberlerle tüm medyanın gündemine oturmuş oldu.

kanal-dnin-yeni-dizisi-yarginin-afisi-yayinlandi-1-6SjwXrzt

Posterde iç içe geçmiş üç Ilgaz-Ceylin görüntüsüne dikkat çeken yazar, bu görüntülerden en geride ve gölgede kalanı aşk ilişkilerini, en öne çıkarılmış olanı ise verdikleri hukuki savaştaki ilişkilerini simgelediğini anlatmış. İlk görselde Ilgaz ve Ceylin birbirlerine bakmadıklarını ama aynı hedefe kitlenmiş olduklarını anlatan yazar, öndeki görsel için ise el ele tutuşsalar da bir adliye koridorunda, klasik bir gözaltı hücre sırasında oturuyorlar demiş. Ellerinin birbirlerine bağlandığı sarı simden yapılmış örgü kordonu ise sarı sim kordonun savcıların cübbelerinde yer alması ile özdeşleştirmiş. Adalete hizmet eden savcılığın mesleki sembolü olan sarı simli kordonun hem Ilgaz hem Ceylin’i her şeyin başında birbirine bağladığını söylerken aynı zamanda da onların ellerini kollarını kanun önünde bağladığını anlatmış.

Ekşi sözlük yazarı, ikinci sıradaki görselde ise Ilgaz ve Ceylin birbirlerine sırtlarını dönmelerinin sebebini ise hem görüş ayrılıklarını hem aileleri nedeniyle ayrı düşmelerinin anlatımı olarak açıklamış. Aynı zaman da ufak bir detay olarak da birbirlerine sırtlarını dönecek kadar güven duymaları olarak belirtmiş. Yazar, hikayenin başında sadece hukuki boyutta olan ilişkinin, zaman zaman ikisinin farklı yönlere bakmalarına rağmen birbirlerine güven duydukları bir ortaklığa ve sonunda da aşka dönüşmesi ile açıklamış bu durumu da.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

yargi_dizisinde_kim_kimdir_h16569_51871

Son cümlelerinde ise bu analizi neden yapma gereği duyduğunu anlatmış Ekşi Sözlük yazarı.

“Dizinin posterine göre başından beri vaat ettiği öykü Ilgaz ve Ceylin’in aşk hikayesi olduğu için bu aşkı izlemekten rahatsız olanların diziyi eleştirmesi kadar anlamsız ve haksız bir eleştiri olamaz diye düşünüyorum. Bu diziyi Ilgaz ve Ceylin aşkı var diye eleştiremezsiniz. Ama bu aşkı göstermeyen ya da gösterirken muhafazakâr davranan bir senaryoyu yerin dibine batırma hakkına sahipsiniz. Çünkü dizinin bu posterle seyirciye vaat ettiği hikaye bu posterde gölgede olsa da tutkusu aşikar olan bir aşkın hikayesidir” cümleleri ile anlattığı nedeni umarız anlamışlardır zira gayet net ve açık bir şekilde diziye gelen eleştirileri de gayet basitçe cevaplamış başarılı yazar.