Dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi Hindistan da ülke dışına buğday satışını durduğunu açıkladı.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere buğday ihtiyacını Rusya ve Ukrayna’dan temin eden ülkeler için Hindistan çok büyük önem taşıyordu ki buradan da satış durdurma kararı geldi.

Reuters’ın haberine göre hükümet, dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisinin yerel fiyatları sakinleştirmeye çalışması nedeniyle Cuma günü geç saatlerde yaptığı bir bildiride, Hindistan’ın buğday ihracatını derhal yürürlüğe girecek şekilde yasakladığını açıkladı ve halihazırda verilmiş olan akreditifler için buğday sevkiyatına izin verildiğini söyledi.

Yaşanılan gelişmelerden en çok etkilenecek ülkenin ise bir zamanların tahıl ambarı olan, toprakları ve tarımı sebebi ile kendi kendine yetebilen ülkesi Türkiye'nin olacağı ise iç burkan bir haber olarak duyuruldu.

Avrupa ülkeleri ise buğday ihtiyacını ABD ve Kanada’dan temin etmek için harekete geçtiler bile ancak söz konusu durumun maliyetleri artırması krize neden olmuş durumda.

Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı! Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı!

Hatırlarsanız Türkiye de geçtiğimiz günlerde tarihinde ilk kez 50 bin tonluk buğday siparişi ile ülkeden ithalat yapan ülkeler kervanına kapılmıştı ve bu haberle ne hale geldiğimizi de bir kere daha anlamıştık.

Betonlaşıyoruz!

Çin, Rusya ve şimdi Hindistan'da duran duran satışlar çok sert bir kış geçireceğimizi şimdiden gösterdi.

Pazarın % 40'ından fazlasını elinde bulunduran Çin ve Rusya'dan Çin tüm dünyadan buğday çekip stokluyor. En büyük buğday satıcısı Hindistan'ın da satışı durdurması hikayenin sonunda ne olacağını  anlatıyor.

Tarım bu kadar katledildikten, çiftçi bu kadar küstürüldükten, betonla canı bu kadar talan edildikten sonra ülkeyi kim yönetirse yönetsin min. 3 yıl halk kuru ekmeğe muhtaç hale gelecektir ki zira bu tarihi değer kaybı yaşayan liranın da tamamen pul olacağı yani yeni bir "Venezüella" hikayesi demektir.
Bakanlık o OSB'yi tekrar onayladı – Ferizli Haber