"Çöl tozu boğucu olacak, koronavirüsle karıştırmayın" uyarısı!

Türkiye'de hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte çöl tozu taşınımının yaşanması bekleniyor. Çöl tozunun boğucu bir havaya neden olacağı belirtilirken, bunun koronavirüs semptomuyla karıştırılmaması gerektiği ifade edildi. 

Güncel 26.04.2021 - 15:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35
"Çöl tozu boğucu olacak, koronavirüsle karıştırmayın" uyarısı!

27 Nisan Çarşamba günü Türkiye'ye Cezayir üzerinden sıcak hava dalgası gelecek. Bu durum Türkiye'de çöl tozu taşınımına yol açacak. Sıcak hava dalgasının üç gün boyunca devam edeceği tahmin edilirken, 1 Mayıs Cumartesi günü hava sıcaklıklarının iyice artması bekleniyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, 27 Nisan Çarşamba gününden itibaren Türkiye'ye Cezayir çöllerinden sıcak hava dalgasının geleceğini belirtirken, bununla birlikte çöl tozu taşınımının meydana geleceğini söyledi. Çalışkan, sıcak hava dalgasının üç gün boyunca süreceğini kaydederken, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının 25-30 dereceye kadar yükselebileceğini dile getirdi. 

İstanbul'da hava sıcaklıkları artıyor!

Hava sıcaklıklarının böylece yaz aylarında görülen seviyelere ulaşacağını ifade eden Çalışkan, 27 Nisan Salı günü itibarıyla İstanbul'da hava sıcaklıklarının artış göstereceğini belirtti. Çalışkan, poyraz sebebiyle söz konusu sıcaklıkların 23-24 dereceye kadar çıkabileceğini söyledi. 

"Arabanızı yıkatmayın"

Yoğun çöl tozu taşınımı nedeniyle vatandaşların arabalarını yarın yıkatmamaları gerektiğini kaydeden Çalışkan, söz konusu hava olayının sağlığı da etkileyebileceğini dile getirdi. 

"Koronavirüs semptomuyla karıştırmayın"

Çalışkan, çöl tozu taşınımının boğucu bir havaya yol açacağını ve boğazda kaşıntıya sebep olacağını belirterek, bunun koronavirüs semptomuyla karıştırılmaması gerektiğini aktardı. Mayıs ayıyla beraber hava sıcaklıklarının iyice artacağına dikkat çeken Çalışkan, yüksek sıcaklıkların bundan sonra etkisini göstermeye devam edeceğini söyledi. Çalışkan, Mayıs ayının başında hava sıcaklıklarının 30 dereceye kadar yükseleceğini belirtti. 

"Dolu yağacak"

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle olumsuz durumların da ortaya çıkabileceğine dair uyarıda bulunan Çalışkan, yüksek sıcaklıklar altında yağış gelmesi durumunda hortum ve dolu meydana geleceğini söyledi. Çalışkan, yani hortum ve dolu sezonun da açıldığına dikkat çekti. 

Ankara, İstanbul, İzmir hava durumu

Çalışkan'ın işaret ettiği Çarşamba günü Ankara'nın parçalı bulutlu geçmesi beklenirken, hava sıcaklıklarının 26 dereceye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. İstanbul'un parçalı bulutlu geçeceği öngörülürken, en yüksek sıcaklığın 22 derece olması bekleniyor. İzmir'in parçalı bulutlu geçeceği tahmin edilirken, hava sıcaklıklarının 26 dereceye kadar çıkacağı öngörülüyor.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@