Meteorolojinin gündemi bir süredir Avrupayı etkisi altına alması beklenen çöl fırtınası… Prof. Dr. Şenyiğit, çöl tozlarının etkili olacağı bölgelerde pencerelerin kapanmasını istedi.


Afrika’da alçak basınç etkisiyle havalanan çöl tozları ve kumlar, yüksek basıncın etkili olduğu Avrupa’da etkili oldu. Bununla birlikte çöl tozlarının bu haftasonundan itibaren Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, çöl tozları konusunda uyararak, bu durumun özellikle KOAH hastaları için risk arzettiğini aktardı. Bununla birlikte astım ve bronşit hastası olanların da çöl tozlarına karşı dikkatli olması uyarısı geldi.Kapıları ve pencereleri kapatın


Prof. Dr. Şenyiğit, çöl tozlarının yoğun bir şekilde etkisini gösterdiği yerlerde insanların kapı ve pencerelerini kapamaları gerektiği uyarısında bulundu ve “Bronşiti, alerjisi ve astımı olan hastaların biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer o bölgede çöl tozları çok aktifse bu nasıl belli olur? Pencereden baktığınız zaman bulanık bir hava varsa o zaman çöl tozlarının o bölgede etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde pencere açılmayacak, kapılar açılmayacak, zaten sokağa çıkma kısıtlaması da var hafta sonu. İvedi bir ihtiyaç için dışarı çıkmak gerekiyorsa o hastanın kendisi dışarı çıkmayacak, mutlaka başkasını gönderecek ve ihtiyacını öyle giderecek” dedi.


Dışarıda az durulması önerisini de yineleyen Şenyiğit, virüslerin çöl fırtınası nedeniyle havada asılı kalma süresinin artmasına dikkat çekti. Bu süreçte insanlara, çok dışarı çıkmamalarını öneren profesör, avrupadaki mutasyon virüslerin fırtına ile gelmesinin zor bir ihtimal olmasına karşın, biri öksürdüğünde, fırtına etkisiyle virüsün daha fazla süre havada asılı kalabileceğini belirtti.