Yıllardır sadece kayıp yaşayan ailelerin çabaları ile gündemde tutulmaya çalışılan Çorlu Tren Katliamı ile ilgili ilginç bilgiler ortaya çıktı.

Aileler ve hukukçular yaşanılan durum için Çorlu tren katliamının üstünün örtülmeye çalışıldığını söylerken aradan geçen dört yılda geride kalan aileler, adalet mücadeleleri için “Sesimizi duyması gerekenler şu anda bize kör sağır, ama elbet bir gün duyuracağız” diyerek isyan ettiler.

DÜMDÜZ BİR YERDE TREN DEVRİLDİ

Çorlu Tren Katliamında 3 yıl ihlallerle geçti'

Davanın avukatlarından Selvi Yüzbaşıoğlu yargı sürecini “Yargılama yapılamıyor, soruşturma yürümüyor, mahkeme görevini yerine getirmiyor” sözleriyle davaya dikkat çekmeye çalışırken CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise birinci derecede sorumluluğu olan TCDD’nin üst yönetimini yargılayamıyoruz” diyerek durumu anlattı.

Kazada 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin, kardeşleri Emel Duman, Derya Kurtulmuş ve 6 aylık yeğeni Beren Kurtulmuş’u kaybeden Bilgin'in “Kızıma ‘Teyzenlerle git’ dedim, ölüsünü aldım. Trakya gibi dümdüz bir yerde tren devrildi. Kazayı ilk duyduğumda ‘Ne olabilir ki’ dedim. Ama oraya gittiğimde gördüklerimi hayatım boyunca unutmayacağım. Ne evladımı ne kardeşlerimi ne o 25 canı unutacağım. Gözlerim her şeyi gördü” sözleri ise güne damgasını vurdu.

Kazanın üzerinden dört yıl geçmesine rağmen hiçbir adım atılmadığını anlatan Bilgin, “Şu anda ne bir tutuklama ne bir yargılanan var. Bize hesap hiç kimse vermedi, veremedi. Biz acılarımızın yanı sıra bir de kocaman bir adalet mücadelesi verdik dört yıldır. Biz sevdiklerimizi devletin kurumundaki bir ihmal yüzünden kaybettik ama ne yazık ki adalet yolumuzda bir arpa boyu bile yol alamadık. Birileri ne yazık ki korundu. Bizi duyması gerekenler şu anda bize kör, sağır ama elbet bir gün sesimizi duyuracağız. Bunlar büyük cezalar almalı ki bir daha böyle katliamlar yaşanmasın” dedi.

"TERÖRİST" MUAMELESİ GÖRÜYORLAR

Çorlu tren katliamı davasında 1 milyon liralık bilirkişi skandalı! - GÜNDEM - www.egedebirgun.com

Bilgin'in konuşmasında en can alıcı cümleler ise , “2004 yılında 41 kişinin öldüğü Pamukova tren katliamının failleri cezasını çekseydi, korunmasaydı bugün Çorlu olmayacaktı. Bugün Çorlu’nun suçluları yargılanır gerçek cezalarını alırsa bir daha böyle ihmaller yaşanmayacak. Bu ülkede trene binmek şans. O kadar çok sorumlu menfez var ki adeta şans trenine biniyorsunuz. Sağ çıkmanız tamamen şans. Ben evladımı hayallerini gerçekleştirmesi için gönderdim o trene, o beyaz kefeni giymesi için değil. Benim çocuğum 14 yaşında can verdi. Ben 6 aylık yeğenimi kaybettim. Bize maddi tazminat ödemeye kalktılar. Bana dünyayı verseler de benim yaramı hiçbir zaman saramayacaklar. Bana adaleti versinler. 25 kişinin canını alanları yargılansınlar. Bugün bayramın birinci günü ve onları toprağa verdiğimiz gün. Bize bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur” oldu.

16 yaşındaki kızları Sena’yı kazada yitiren Aysun Köse ise "Bizler mahkeme salonlarına girerken terörist muamelesi görüyoruz. Bunlar bizi çok yaralıyor. Zaten yeterince acı çekiyoruz. Duyarlı olunup gereğinin yapılmasını istiyoruz" sözleri ile yaşanan bir rezalete değindi.

"ÜST YÖNETİMİ YARGILAYAMIYORUZ "

dokuz8haber on Twitter: "@ilerihaber Çorlu'daki tren kazasında yaşamını yitirenlerin ailelerinden açıklama: "Bilirkişi heyet raporunda, tamamen subjektif değerlendirme ile olayda asli sorumluluğu bulunan yetkililere hiçbir kusur atfedilmemiştir. Diğer ...

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise kazanın ihmaller sonucu yaşandığını söyleyerek “25 canımızı verdik, 340 vatandaşımız yaralandı. Ne yazık ki bu büyüklükteki bir kazada birinci derecede sorumluluğu olan TCDD’nin üst yönetimini yargılayamıyoruz. Üst yönetimle ilgili ek iddianame halen ortada yok. 10 duruşmadan halen adalet çıkmamıştır” durumu ifade etti.

AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Çorlu Tren Katliamı'nın dördüncü duruşması bugün: Göstermelik yargılamaya son, adalet talep ediyoruz

Bu arada kazanın faturasının biri kadrolu memur, üçü sözleşmeli personel olmak üzere toplam dört çalışana kesilmek istendiğine dikkat çeken Aygun “Üst yönetim aklanmak istemektedir. Oysa büyük ihmaller vardır. TCDD’nin dört personeli ise ifadelerinde, aşırı yağışa ilişkin istihbarat gelmediğini ortaya koymuşlardır. Çünkü yağış istihbaratı gelse o demiryolu hattı, trafiğe kapatılırdı. Çorlu’daki tren kazasının olduğu 138 kilometrelik mıntıkada beş yol bekçisinin görev yapması gerekirken, sadece bir yol bekçisi, üstelik mesai saatleri içinde nöbet olmaksızın görev yapıyordu. Yani tek hat bakım memuru ile kazayı önlemek de mümkün değildi” dedi.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

DÖRT YILDIR İFADE ALINMADI

24 Kişinin Hayatını Kaybettiği 318 Kişinin Yaralandığı Tekirdağ-Çorlu Tren Kazası

Daha da dikkat çekeni ise davanın avukatlarından Avukat Selvi Yüzbaşıoğlu, 10’uncu duruşması geride bırakılan dava için “4 yıldır tüm delillere, bilirkişi raporlarına ve suç duyurularına rağmen bir türlü ilerlemeyen ve hala iddianamenin hazırlanamadığı bir dava” ifadesini kullanırken “Mevcut sanıkların da katliamın gerçekleşmesinde sorumlulukları var fakat böylesine büyük bir katliamın gerçekleşmesinde bu sanıkların dışında üst düzey yöneticiler de sorumlu. Hatta Trakya demiryolu hattının 2013 yılında başlayan yenileme projelerinde görev alan, en temel mühendislik gereklerini bilerek ihmal eden dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Ahmet Arslan da bu cinayetlerde doğrudan sorumludur. TCDD üst yönetimin yargılanmasına engel olmalarının temel sebebi de bu zaten” diyerek asıl önemli detayı anlattı.

Çorlu tren kazasında 'adalet' nöbeti