Çorlu Tren kazası ile ilgili davanın 11’inci duruşması öncesi avukatlardan gelen “Savcılıktan istenilen bilgi, belge ve isimler TCDD tarafından gizlendi” gündemde yankılandı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 340 kişinin yaralandığı 8 Temmuz 2018’deki tren kazasına ilişkin açılan dava her geçen duruşmada bambaşka bir boyut kazanmaya devam ediyor.

Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorken gelen son bilgiler adeta skandal boyutta oldu.

Çorlu Tren Kazası Önergesi Reddedildi - Demiryolu Haberleri

Yaşanan faciada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz ile avukatları Selvi Yüzbaşıoğlu, Sevgi Evren ve Zübeyde Aslan yeni duruşma öncesi İstanbul Barosu’nun Galata’daki binasında açıklama yaparken öncelikle facianın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hâlâ etkin bir yargılama sürecinin işletilmediğinin altını çizdiler.

Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’ Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’

Dikkat çeken ve gündem olana açılamada “Davanın avukatları olarak verdiğimiz dilekçe ile yalnızca 4 sanığın yargılandığı dosyanın asli sorumlularını listeleyerek gerekirse TCDD makamlarında arama el koyma işlemi yapılarak sorumluların tespit edilmesi talebimizi mahkemeye sunduk. Bunun üzerine bu dilekçemiz savcılığa gönderilmiş ve listedekiler kişiler hakkın soruşturma yapılması istenmiştir. Listedeki kişiler hakkında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı yaklaşık 1 yıl boyunca herhangi bir işlem yapmamıştır.” dediler ve çarpıcı ifadeler şöyle oldu;

Tekirdağ Çorlu'daki tren kazasından ilk görüntüler - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

“Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCDD’den istenilen bilgi, belge ve isimler TCDD tarafından gizlenmiştir. İstenilen delilleri vermeyen, kişiye karşı arama ve el koyma yoluna gidilmeden, eksik inceleme ile sonuca gidilmiştir"

"Yol bekçiliğini kaldırarak yolu denetimsiz bırakan kazaya neden olanlar Süleyman Karaman, Talat Aydın, Şükrü Kutlu, Ümit Ulvi Canik, Veysi Kurt ve İsa Apaydın’ındır. İfadeleri dahi alınmadan takipsizlik kararı verilmiştir. "

Çorlu Tren Kazasında Ölenlerin Yakınları Tren Rayına Karanfil Bıraktı

Mısra Öz ise “Çorlu Tren Katliamı dört yıldır ilerlemeyen bir dava içerisindeyiz. Yargılamanın en üst düzey yetkililere kadar taşınması için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu bizim yıllardır verdiğimiz mücadele. Bu adaletsizlikten hepimiz çok yorulduk. Fakat üstü örtülmek istenen bir cinayet var. Bu devam ettikçe ülkemizde başka cinayetleri ve katliamları görmeye devam ediyoruz.” diyerek yaşadıklarını özetledi.