Dünya, geçtiğimiz yıldan bu yana corona adı verilen hastalıkla uğraşıyor.   Hastalık, bu senenin , bu yana  çok sayıda insan hayatının kaybına yol açtı.

Dünya, geçtiğimiz yıldan bu yana corona adı verilen hastalıkla uğraşıyor.  Hastalık, bu senenin , bu yana  çok sayıda insan hayatının kaybına yol açtı. Özellikle,  salgın başladığı Çin hastalıktan çok etkilendi. Resmi rakamlarla, 2 milyon kişi corona nedeniyle hayatını kaybetti. Hasta sayısı arttıkça, ülkelerin uyguladığı önlemler de sertleşmeye başladı. Birçok ülkede, sokağa çıkma yasakları aylarca sürdü. İnsanlarda, maddi ve manevi  açıdan çöküntüler yaşanmaya başladı. Uzmanlar aşının en az bir yıl sonra uygulanacağını işaret ediyor. Aşı konusunda, sevindirici haber Rusya’dan geldi.

Peki aşı corona virüsü yenecek mi?

Yapılan açıklamada, Rusların aşıda test aşamasına geçtiği yazıyordu. Hatta ilk denemelerden birinin, Rusya Devlet Başkanı Putin’in kızı   tarafından yapılması aşıya güveni arttırdı. Aşının adının, Rusya’nın 1957’deki uzaya fırlatılan uzay gemisi   Sputnik V olması imaj açısından önemliydi.

Diğer ülkelerde aşı denemeleri

Rusya’dan sonra, aşıyı bulduk açıklamasını yapan ilk ülke, A.B.D. oldu. Başkan Trump , aşının denemelerinin seçimden sonra yapılacağını söyledi. Tabi bu açıklama, kamuoyunda Trump’ın seçimi kazanmak için yaptığı hamlelerin en büyüğü olarak nitelendiriliyor. Popülist  siyasetçiler, aşı üzerinden seçmenlerini konsolide etmeye çalışıyor. Bu açıdan bakıldığında,  Brezilya Devlet Başkanı, Bolsonaro, aşıyı bulduk açıklaması yaptı, Ancak, bu açıklama sonrası yapılan  aşı denemesi sonucu bir kadının ölmesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Aşının yan etkileri var mı?

Bu olaydan sonra , aşının ne gibi etkilerinin olduğu konusu tartışılmaya başladı. Aşının , kusma , bulantı, karaciğer ve akciğer sorunlarına  yol açtığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bakalım aşı konusunda, yaşanan bu gelişmelerden sonra, tartışmalar ne konuda ilerleyecek? Bekleyip göreceğiz.