Covid-19 kuzağa çekilip imha edilecek

Yeni tip koronavirüsün tuzağa çekilerek imha edilmesini temel alan nanoparçacıklar bilim insanları tarafından tasarlandı.

Teknoloji 30.04.2021 - 04:49 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Nano dergisinin internet sitesindeki haberde, bilim insanlarının “nanotuzak” ismi verilen parçacıklar tasarladığı ve bu parçacıkların Covid-19’un enfekte ettiği hücreleri birebir taklit edeceği ve Covid-19 virüslerini kendine çektikten sonra bunları imha edeceği belirtildi. 

Chicago Üniversitesi’ne bağlı Pritzker Moleküler Mühendislik Bölümü’nde görev yapan bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) hücrelere tutunma mekanizmalarını inceledi ve yüzeylerinde yüksek yoğunluklu ACE2 proteini ile antikorların olduğu iki tür nanotuzak tasarladı.

Bilim insanları tasarladıkları nanoparçacıklarla hem Covid-19’u tuzağa düşürmeyi hem de imha etmeyi amaçlıyor. Yapılan testlerde; koronavirüsün çoğalmayan, zayıflatılmış hâli olan, bir anlamda kısırlaştırılmış da denilebilecek psödovirüsün nanotuzağa (nanoparçacık) bağlanması süresinin ortalama 10 dakika olduğu, imha edilmesinin ise yaklaşık 48 saat sürdüğü tespit edildi.

Denemeler başarılı oldu

Nanotuzak sisteminin güvenliği ilk olarak fareler üzerinde test edildi ve sonucun başarılı olduğu görüldükten sonra bu kez de kültür kabı üzerinde bir insana ait akciğer dokusu hücrelerinde yaşayan psödovirüse (kısırlaştırılmış koronavirüs) karşı denendi. Test sonucu, koronavirüsün hücrelere girişinin tamamen engellendiği tespit edildi.

Akciğer dokusu üzerinde başarı sağlanması sonrası testlerde bir üst aşamaya geçildi ve bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere “organ bağışı” olarak verilen bir akciğer üzerinde nanotuzak denendi. Solunum cihazı ile canlı kalması sağlanan akciğerdeki nanoparçacıklar, hücrelerin enfekte olmasının tamamen önüne geçti.

Varyantlar üzerinde de denenecek

Fare testi, akciğer doku testi ve akciğer testi sonrası dördüncü aşamaya geçecek olan bilim insanları, nanotuzak sistesini Covid-19 ile varyantları üzerinde deneyecek.

Bilim insanları nanotuzakların insan vücuduna burun yolundan nazal sprey vasıtasıyla verilmesini planlıyor.

Nanotuzak sisteminin detayları ise “Matter” bilim dergisinde yayımlanmış durumda.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@