Çukur, Show TV’nin 2017 yılından bu yanda gündem oluşturan dizilerinden biridir. Salgının ilk zamanlarında çekimlerine ara veren dizi normalleşme ardından yeniden ekranlara gelmeye başlamıştır.  Kendine has konusu ve merak edilen senaryosu sayesinde halen rakiplerine göre iyi reyting de almaktadır. Ancak bunlara karşın dizi hakkında hayranları üzen final açıklaması gelmiştir.

Çukur İçin Final Tarihi Açıklandı!


Diziler için final tarihleri farklı nedenler yüzünden verilebilmektedir. Çukur final yapıyor haberlerinin çıkması hayranlarda adeta şok etkisi yaratmıştır. Dizinin ilk bölümü 27 Ekim 2017 tarihinde ekranlara gelmiştir. Show TV ekranlarının en önemli dizilerinden biri olan Çukur;
 • sezonlarını yine bu kanal üzerinden yayımlamıştır.


Merak edilen final tarihi için ise senaristlerden açıklamalar gelmiştir. Yapılan açıklamalarda mayıs ayı içerisinde final yapılacağına işaret edilmektedir. Net tarih isteyenler için ise şimdilik 10 Mayıs 2021 verilmektedir. Ancak bilindiği üzere salgın halen devam etmektedir. Sette virüslü olan ir kişi bile tüm çekimlerin durmasına neden olabilmektedir. Bu neden yüzünden duruma göre final tarihinde değişim meydana geleceği vurgulanmaktadır.

Çukur Neden Final Yapıyor?


Çukur final tarihi kadar önemli olan konulardan bir diğeri de dizinin neden final yaptığı ile alakalıdır. Zira ülkemizde pek çok dizi yayın hayatına son vermektedir. Bu durumun genel nedenleri;

 • İstenen reyting sonuçlarının alınamaması,

 • Çekimde yaşanan aksaklıklar,

 • Mali problemler,

 • Oyunular arasında yaşanan sürtüşmeler olarak devam etmektedir.


Sayılan sıkıntılar zannedildiği gibi Çukur dizisi için geçerli değildir. bu dizi tamamen planlı şekilde bitirilmektedir. Senaristler daha ilk baştan dizinin 4 sezondan oluşması gerektiğini belirtmişlerdir. 5.bir sezonun çekilmesi halinde dizinin senaryosunun çıkmaza gireceğinin altı çizilmektedir. Bu da otomatik olarak sayılmış sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Final, planlı olarak yapılacağı için dizi işi zirvede bırakacaktır.

Çukur Konusu Ne?


125.bölümde final yapması beklenen Çukur konusu ile izleyicilerin gönlünde taht kurmuştur. Dizinin dram ve aksiyon üzerinde devam ettiği bilinmektedir. Komik sahneler de barındıran dizi İstanbul’da geçmektedir. Çukur, ise dizide suçla özdeşleşmiş olan bir mahalle olarak tanımlanmaktadır. Buna karşın mahallenin birbirini kollayan bir yapısı da bulunmaktadır.

Kosovalı ailesi, Çukur Mahallesi’ni kontrol eden ailedir. Mahallede geçim zaten belli suçlar üzerinden sağlanmaktadır. Buna karşın Kosovalı ailesi uyuşturucu konusunda oldukça titizdir. Mahalle yasaklarının en önemlisi uyuşturucu alım satımının yapılmamasıdır. Uyuşturucu;

 • Üretiminin,

 • Alımının,

 • Satımının yasak olduğu mahallede oluşan yeni gruplar işlerin karışmasına neden olacaklardır.


Zira yeni gruplar bu alana da el atmak isteyeceklerdir. Bu da Kosovalı ailesi ile diğerlerinin karşı karşıya gelmesine neden olacaktır.

Çukur Dizisi Oyuncuları


Çukur oyuncuları hem popüler hem de deneyimli isimlerden oluşmaktadır. Zaten dizinin bu kadar uzun soluklu olma nedenlerinden biri de oyuncu kadrosunun kalitesi olarak gösterilmektedir. Dizide ismi yer alan oyuncular arasında;

 • Aras Bulut İynemli,

 • Öner Erkan,

 • Erkan Kolçak Köstendil,

 • Rıza Kocaoğlu,

 • Perihan Savaş,

 • Dilan Çiçek Deniz gibi isimler bulunmaktadır.


Diz, oyuncuları kısa süre içerisinde karakterleri ile anılmaya başlamışlardır. Aliço karakterine hayat veren Rıza Kocaoğlu milyonlar tarafından taktir edilmektedir. Dizinin ana karakterlerinden olan Yamaç Kosovalı ise başarılı oyunculardan olan Aras Bulut İynemli tarafından canlandırılmaktadır.