Cuma namazına gidilecek mi? İçişleri "serbest" dedi

23 Nisan'ın resmî tatil olması hasebiyle hafta sonu kısıtlamalarına dâhil edilmesi sonrası vatandaş "cuma namazına gidilebilecek mi" sorusunun yanıtını merak ediyordu. İçişleri'nden ek açıklama yapıldı...

Güncel 23.04.2021 - 06:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İçişleri Bakanlığı, "23 Nisan'da cuma namazı serbest mi?" sorusunun cevabını bekleyen vatandaşlara, yaptığı et açıklama ile bilgi verdi. İçişleri Bakanlığı, araç kullanmama koşuluyla, insanların evlerine en yakın noktadaki camiye gitmek suretiyle cuma namazlarını kılabileceklerini bildirdi.

İçişleri Bakanlığının resmî web sayfasına, "Cuma gününe denk gelen 23 Nisan 2021 tarihinde mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak mı?" sorusunun cevabı eklendi.

Bu soruya İçişleri Bakanlığı şu yanıtı verdi:

"Mali müşavirler genel olarak daha önceki sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi idiler. Fakat kurumlar vergisi beyannamelerinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesiyle ilgili karar sebebiyle, mali müşavirler ve beraberindeki çalışanlar, 2021 yılı 17 Nisan ve 18 Nisan ile 24 Nisan ve 25 Nisan (Cumartesi ve Pazar) tarihlerine özel olmak üzere genel uygulama olan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacakları bildirilmişti. 23 Nisan 2021 tarihinde (Cuma günü) tam gün kısıtlama uygulanması kararı sebebiyle mali müşavirler ve beraberindeki çalışanları 23 Nisan Cuma günü de sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklardır. Bu muafiyet hakkı, muafiyet gerekçesine uygun olarak kullanılacaktır. Mali müşavirler ve çalışanları, ikametleri ile iş yerleri arasında doğrudan gidiş ve gelişlerle sınırlı olmak üzere bu hakkı kullanabileceklerdir. Haklarını kötüye kullananlar, tespit edilmesi durumunda yaptırımlarla muhatap olacaklardır."

23 Nisan'da Cuma namazına gitmek yasak mı?

Mali müşavirlerin beyanname dönemi sebebiyle sorduğu 23 Nisan'ın aynı zamanda Cuma gününe denk gelmesi sebebiyle Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlar da kendileri için bir muafiyet olup olmayacağını merak ediyordu.

İçişleri Bakanlığı, resmî internet sayfasında yaptığı açıklamada, "Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23 Nisan Cuma günü Cuma namazını kılabilmek için camilere gidilebilecek mi?" sorusunun da cevabını verdi.

İçişleri Bakanlığı, 23 Nisan Cuma günü camilerle ilgili kısıtlama olup olmadığını şu şekilde açıkladı:

İçişleri Bakanlığımız tarafından daha önce yapılan açıklamalarda; sokağa çıkma kısıtlaması uygulamalarının tam gün olarak uygulandığı zamanlarda kısıtlamanın Cuma günlerine tekabül etmesi durumunda insanların araç kullanmadan cuma namazı için ikametlerine en yakın camiye gidip ibadetlerini ifa edebilecekleri bildirilmiştir. Bu minvalde 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayarak, 26 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması çerçevesinde bulunan 23 Nisan 2021 tarihinde halkımız cuma namazı için araç kullanmama koşuluyla evlerine en yakın camiye gidebileceklerdir.”

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@