3600 Ek Gösterge Haberi Geldi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, özellikle ekonominin bu çalkantılı durumunda en çok beklediği ve merak ettiği gündem konularından biri 3600 ek gösterge meselesi. Özellikle meclis gündeminde birkaç aydır yoğun bir şekilde görüşülen bu durum 2021’in son günlerinde etkisi arttırmış ve vatandaş tarafından en çok takip edilen meselelerden biri olmuştur. 3600 ek göstergedeki son durum ne? Maaşlara etkisi nasıl olacak? gibi soruların cevaplarına bu haber yazımızda net bir şekilde ulaşabileceksiniz.

3600 Ek Gösterge Nedir? 3600 Ek gösterge kamu çalışanlarının düzenli olarak aldıkları maaştan yola çıkarak emekli olduklarında alacakları maaşı ve ikramiyeleri etkileyecek önemli bir ekonomik girişimdir. Ek göstergenin değeri ne kadar fazla olursa emekli maaşlarında ve ikramiyelerde artış o kadar fazla olacaktır. Aynı zamanda emekli maaşının ve ikramiyenin, aktif olarak çalışma maaşlarıyla doğru orantılı bir şekilde hesaplanması, 3600 ek göstergenin, aktif maaşları da arttırması anlamına gelmekte.

3600 Ek Göstergede Son Durum Ne?

Özellikle geçtiğimiz aylarda sunulan yasa tasarılarının içinde bulunan ek gösterge meselesi, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yürürlüğe girmeyi bekliyor. Ancak ek gösterge meselesinin tüm kamu görevlilerini kapsamaması, vatandaşların aklında bir soru işareti yarattığından, tüm kamu personellerini etkilemesi amacıyla ek gösterge üzerindeki çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında verilen ek gösterge bütçesinin genişletilmesi hedeflendiğinden yeni yasa tasarısında bu durumun ele alındığı ve yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ek göstergenin de vatandaşlarla buluşacağı düşünülüyor.

cumhurbaskani-acikladi-3600-ek-gostergede-son-durum-ne-3600-ek-gosterge-haberi-geldi1

Özellikle belirtmemiz gerekir ki Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada bu yasanın yürürlüğe girmesi 2022 yılında gerçekleşeceği düşünülüyor. Bunun sebebi artan enflasyon, ocak ayında kamu çalışanı ve emekli maaşlarındaki zamlar ve ekonominin çalkantılı durumuna göre verilecek ekonomik politika hamlelerinin beklenmesidir.

3600 Ek Gösterge Sonrası Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Kamu çalışanlarında ek gösterge kıdem ve ikramiyelerdeki duruma göre hesaplanmaktaydı. Bu durumda kıdeme göre alınacak emekli maaşları ve ikramiyeler, ücret konusunda çeşitlilik göstermekteydi. 3600 Ek göstergeden sonra memurların emekli maaşlarında %20-%25’lik bir artış yaşayacağı düşünülüyor. Ancak unutulmaması gereken bir konuyu tekrar hatırlatacak olursak, bu oranlar ocak ayı sonrasındaki maaş zamlarına göre tekrar hesaplanacak.