Cumhurbaşkanı az önce açıkladı! Maaşlara zam geliyor, düşük maaş kalmayacak! En az 1000 TL artış olacak. Son günlerde en önemli gündem maddeleri arasında 2022 asgari ücret, 3600 ek gösterge, heyete, emekli maaş zammı yer alıyor. Milyonlarca emekli yeni zam oranlarını yakından takip ederken asgari ücretli çalışanlar da maaşlarına yapılacak zammı merakla bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısı sonrasında emekli vatandaşların yüzünü güldürecek açıklamalarda bulunmuştu. Gelen bilgilere göre emekli maaşı en az asgari ücret seviyesine çekilecek. Peki 2022 emekli maaşı zammı ne kadar olacak? 2022 asgari ücret kaç TL olacak? EYT son durum ne? 3600 ek gösterge kabul edildi mi?

Yeni yıl yaklaşırken Türkiye’nin en önemli konuları arasında maaş zamları yer alıyor. Özellikle emekliler, asgari ücretle çalışanlar, EYT yasası bekleyenler, 3600 ek gösterge için umutlanan memurlar yeni yılı iple çekiyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında da bu konular konuşuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarla maaş zammı bekleyen vatandaşlara adeta umut verdi. Peki yeni yılda kim ne kadar zam olacak? Emekli maaşları asgari ücret seviyesine çekilecek mi?

cumhurbaskani-az-once-acikladi-maaslara-zam-geliyor-dusuk-maas-kalmayacak-en-az-1000-tl-artis-ol-3

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yılbaşı’na doğru yavaş yavaş ilerlerken Türkiye’nin gündeminde emekli maaşı zammı, asgari ücret, EYT yasası, 3600 ek gösterge gibi konular yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde hükümetin bu konuda çalışmalar başlattığı duyurulmuştu. Diğer yandan kabine toplantısında da söz konusu zam meseleleri gündeme taşındı. En önemli konu ise en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada bu konuda bir hayli umutlu konuştu. Yani emekli vatandaşlara yeni yılda seyyanen zam gelebilir ve en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilebilir.

cumhurbaskani-az-once-acikladi-maaslara-zam-geliyor-dusuk-maas-kalmayacak-en-az-1000-tl-artis-ol-2

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Ayrıca 2022 asgari ücret konusu da kabine toplantısında görüşülen konular arasında yer aldı. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında asgari ücretli vatandaş enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini söylemişti. Yeni yılda asgari ücretin 3500 TL ve üzerinde olabileceği tahmin ediliyor. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi yıl sonu için ’in üzerinde. Geçtiğimiz yıllarda asgari ücrete yapılan zamların enflasyonun yedi puan üzerinde olması göz önünde bulundur olursa asgari ücretli %25 gibi bir zam gelmesi bekleniyor.

3600 EK GÖSTERGE ÇIKTI MI?

Memur ve memur emeklisi ise 3600 ek göstergeyi bekliyor. 3600 ek gösterge yasası özellikle göstergeleri düşük olan memurları yakından ilgilendiriyor. Hemşire, polis, öğretmen ve din görevlisi için şu anda çalışmaları hala devam ediyor. Daha önce de yapılan açıklamalarda 2022 yılının sonuna kadar bu konuda çalışmaların tamamlanacağı duyurulmuştu.

cumhurbaskani-az-once-acikladi-maaslara-zam-geliyor-dusuk-maas-kalmayacak-en-az-1000-tl-artis-ol-1

EET YASASI SON DURUM NE?

Milyonlarca kişinin beklediği en yeter yasası ile ilgili de önemli gelişmeler yaşanıyor. Alınan bilgiye göre EYT konusunda da hükümetin çalışmaları sürüyor ve 2022 yılında çalışmaların tamamlanacağı tahmin ediliyor. EYT konusunda birden fazla formül var ve ilerleyen günlerde çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından detaylar açıklanacak.