Emeklilere müjdeli haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen gün yapmış olduğu canlı yayın programında hem emekliye hem de asgari ücretli çalışan kişilere zamların geleceğini açıkladı. Yeni yılda emekli olan kişilerin alacakları zamlar son zamanlarda emekli olan vatandaşlar için oldukça merak konusu. Hayat pahalılığı, ekonomik sıkıntılar, geçim derdi sebebiyle emekli olan kişiler yüksek zam bekliyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK, Memur ve Bağkur emeklileri için 1700 TL'ye kadar zam olacağını açıklamıştı. Bunun yapılma sebebi ise en düşük emekli maaşının asgari ücretle aynı olması... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bilindiği gibi pandemi döneminde en düşük emekli maaşını 1500 TL'ye kadar çıkarmıştı. 

Fakat Türkiye Emekliler Derneği, geçtiğimiz günlerde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a mektup yazarak en düşük emekli maaşlarının asgari ücrete eşitlenmesini istedi. Türkiye Emekliler Derneği tarafından gönderilen mektup eğer kabul edilirse, 2022 yılında emekli maaşlarına en az 1700 TL zam yapılacak.

cumhurbaskani-canli-yayinda-acikladi-emekli-maaslari-1700-tl-zamlaniyor-son-dakika1

2022 Ocak Ayında Emekliye Büyük Zam Yapılacak

Emekli olan kişiler, 2022 yılı Ocak ayı zammını oldukça merak ediyor. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından adılacak adımları takip ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir programda, 2022 Ocak ayında emekli olan vatandaşları mağdur etmeyeceklerini açıklamıştı. 2022 Ocak ayında gelecek zam emekli olan kişileri memnun edecek. ASgari ücret ile en düşük emekli maaşını aynı yapmak isteyen Hükümet, bu çalışmalarını hızlandırdı. Her yıl yapılan 2 zam yapılmaktadır. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamlar emekli olan kişilerin kaderini belirlemektedir. 

2021 Yılı içerisinde iki defa emekliye zam yapılmıştı. Ocak ve Temmuz ayları içerisinde yapılan zamlar ile birlikte en düşük SSK maaşı 2624 TL’ ye, Bağ-Kur emeklisinin maaşı da 1912 TL’ ye yükseltildi. 2022 Yılına oldukça az bir süre kala 13 milyon emeklinin gözü de gelecek olan zam haberine çevrildi.