Cumhurbaşkanı Duyurdu: Memur, Emekli ve Sözleşmeli Personele Müjde! En Düşük Maaş 3.439 TL Olacak

Milyonları ilgilendiren zam müjdesi. Alt sınır tutarı 3.439 TL. Memur, emekli, sözleşmeli personel ve daha birçok kişiyi ilgilendiriyor… İşte detaylar...

Ekonomi 17.09.2021 - 23:45 17.09.2021 - 23:45 Vural Pars

Milyonları sevindiren haber geldi. Alt tutar olarak 3400 TL yakın bir rakam belirlendi. Haber tüm memur, emekli ve sözleşmeli personeli ilgilendiriyor.

2022 yılının Ocak ayından itibaren uygulanacak artışlar birçok kesim tarafından merakla bekleniyor. Emekli, memur ve sözleşmesi personele yapılan zamların yanında katsayı artışı ile kamu personeli de dâhil olmak üzere ödemeler yapılacak.

Memur, Emekli ve Sözleşmeli Vatandaşlara Yapılacak Ödeme Tutarları

Toplu görüşmelerde gerçekleşen 6. Döneme ait kullanılacak hesaplamalarda maaş katsayısı, enflasyon etkisi ile artış gösterecek. Emekli maaşlarının belli bir tutarın altına inmesini önlemek için zorunlu alt sınır bulunuyor. Bu tutar ilgili kanuna göre bağlanmaya hazırlanan emekli maaşının alt sınırı 14. Derece 2. Kademe üzerinden 30 yıl olarak hesaplanıyor.

2022 yılının ilk altı aylık döneminde alt sınır 3439 TL olarak belirlendi. 5510 sayılı kanuna göre ilgili kişiler için bu sınır farklı tutarda düzenlenmiştir. İlgili kanuna göre bütün sigortalı çalışanlar için düzenlenen alt sınır memurlar içinde geçerli olacaktır. Ayrıca emekli maaşları da 1.500 TL nin altına düşmeyecektir.

cumhurbaskani-duyurdu-memur-emekli-ve-sozlesmeli-personele-mujde-en-dusuk-maas-3439-tl-olacak

En Yüksek Devlet Memuru Maaşı

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığını ilgilendiren 1500+8000 rakamı ödenen gösterge ile ek göstergeyi ifade eder. Bu tutarın memur maaş katsayısı ile çarpıldığında en yüksek devlet memuru maaşına ulaşılır.  Ocak ayından itibaren geçerli olacak en yüksek devlet memuru maaşı 1,793 TL olacaktır. Bazı kadrolarda görev alan personelin ise tayin  bedeli ile birlikte gösterge  2100 rakamına çıkmaktadır. Gösterge rakamı ile beraber maaş katsayısının çarpımından oluşan tutar 396 TL ye yakındır.  Kıdem tazminatları da dikkate alındığında Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına yapılacak olan emekli ikramiyesi esas alındığında ve bu kapsamda maaşta gerçekleşen artışlar ile birlikte ödenecek olan kıdem tazminatı en yüksek tutarı 8698 TL civarında olacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@