Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önceki haftalarda yapılan duyuru ile birlikte bankalardan sıkıntı yaşayan ve Banka borçlarını ödemekte zorlanan kişiler için kamu bankalarının yardım etmesi gerektiğini açıklamıştı. Düşük faiz oranları ile kamu bankaları belirtilen şartlara uygun olan vatandaşlara 36 ay vadeli ve yüksek vadeli borç kapatma kredisi kampanyası için çalışmalara başladı. Kampanya için ilk duyuru yapan Vakıfbank yarından itibaren borç kapatma kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara 150 bin TL'ye kadar onay verecek. Vakıfbank üzerinden yapılacak başvuru sonrasında değerlendirilme genel müdürlük tarafından yapılacak ve kişi başvuru yaptıktan 3 gün içerisinde Kredi sonucunu cep telefonuna gelecek olan mesaj ile öğrenecek.

Güncel olan banka borçlarınız için kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi ve borç kapatma kredisi sadece ihtiyaç kredisi borçlarınızı kredi kartı borçlarınızı ve varsa kredili mevduat hesabı borçlarımızı kapatarak ödenmektedir. Bankalar aracılığı ile kara liste müşterisi olan vatandaşlar kredi onayı alsalar bile Kara listedeki olan borçlarını kapatmak için bu krediyi kullanamaz. 

Vakıfbank yayınlamış oldukları duyuru sonrasında kredi başvuru şartlarını da belirledi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşından büyük olan herkes banka kredi politikalarına uygun olması durumunda 150.000 TL devlet destekli borç kapatma kredisine başvuru yapabilecek.

cumhurbaskani-duyurdu-bankalar-emekliye-7000-tl-odeyecek-1

VakıfBank emekli olan vatandaşlar için yapmış olduğu duyuruda ise emekli maaşını kendi Bankasından almaları durumunda daha yüksek limitler dede Kredi kullanması imkanı sağlayacak. Emekli olan vatandaşlar Vakıfbank üzerinden emekli maaşı almıyorsa devlet destekli verilen 150.000 TL borç kapatma kredisi için onay alamaz. Emekli olan kişiler VakıfBank'a maaş taşıması sonrasında 750 TL'ye kadar emekli promosyonundan faydalanabilecekler.

Sigortalı olarak çalışan kişiler için de bir duyuru yapan Vakıfbank kişinin son çalışmış olan iş yerinde en az 6 aydır toplamda ise 12 aydır sigorta primlerinin yatmış olması durumunda banka onay verecek. Sigortalı olarak çalışan kişi eğer yeni işe başladıysa veya sigortası düzensiz olarak yatıyorsa kefil bularak veya bankaya ipotek vererek 150.000 TL devlet destekli borç kapatma kredisi kampanyasına başvuru yaparak işlem yapabilir. 150.000 TL kredi kullandığınızda ilk taksit ödemesinde 90 gün erteleme yapabilir toplamda ise 36 ay vadeli borç kapatma kredisi kullanabilirsiniz. Güncel faiz oranlarını bankanın resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.