Cumhurbaşkanı emekli maaşlarını açıkladı! SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisine o oranın üzerinde zam yapılacak. SSK, bağ-kur ve memur emeklisi için Ocak ayı zam ayı demek olacak. Bildiğiniz üzere memur emeklisinin maaşları geçtiğimiz günlerde yapılan toplu sözleşme görüşmeleri ile belirlenmişti. Ancak SSK ve BAĞ-KUR emeklisi enflasyon oranları doğrultusunda maaş zammı alıyor. Ocak ayı için geri sayım başlarken yavaş yavaş ipuçları da ortaya çıkmaya başladı. Peki 2022 yılında SSK emekli maaşı ne kadar olacak? 2022 bağ-kur emekli maaşı kaç TL olacak? Yeni zamlı emekli maaşları ve detaylar haberimizde…

Bildiği üzere SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber alınacakları zamlı maaşları öğrenebiliyor. Memur emeklisi ise toplu sözleşme görüşmelerinde aldığı zamma ek olarak yine enflasyon rakamları ile enflasyon farkı alıyor. 2022 yılı için geri sayım başlarken şu anda gündemde en çok konuşulan konu emekli zamları. Şu an o kadar yılın ikinci ayın yarısına ait 4 aylık enflasyon rakamları belli oldu. Memur emeklileri, SSK ve bağ-kur emeklileri şu anda Kasım ve Aralık enflasyon verilerini bekliyor. Ancak şu ana kadar açıklanan verilere göre ipuçları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Peki 2022 Zamlı emekli maaşları ne kadar olacak?

ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

2021 yılının ikinci yarısına ait 4 aylık enflasyon rakamları ortaya çıktı. Şu an açıklanan verilere bakılırsa şimdiden 6.71 zam garanti gibi görünüyor. Ancak hala Kasım ve Aralık aylarının verileri netleşmedi. Tahminlere göre ise yıl sonunda Enflasyon rakamı girdi 18 üzerinde olacak. Bu da SSK ve bağ-kur emeklisi için yüzde 9'un üzerinde zam demek olacak. Memur ve memur emeklisi ise bu rakamlara göre enflasyon farkı alacak. Tahminlere göre memur ve memur emeklisine yapılacak zam ise yüzde 11’in üzerinde olacak.

cumhurbaskani-emekli-maaslarini-acikladi-ssk-bag-kur-ve-memur-emeklisine-o-oranin-uzerinde-zam-1

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA DA ZAM

Sadece SSK ve bağ-kur emeklisi değil aynı zamanda dul ve yetim aylığı alan binlerce vatandaşa yılbaşında yapılacak olan zamları yakından takip ediyor. Dul ve yetim aylığı alan vatandaşlara yine enflasyon verilerine göre zam yapılacak. Yani SSK ve bağ-kur emekli maaşlarında yaşanan artır dul ve yetim aylığı alan vatandaşların maaşlarına da aynı şekilde yansıyacak. Ayrıca Ocak ayında memur emeklisinin aldığı zam oranında sosyal yardımlarla da zam yapılacak nokta bildiğiniz üzere evde bakım maaşı, engelli maaşı, Yaşlılık aylığı gibi maaşlar memur maaş katsayısına göre zamlanıyor. Memur emeklisi için Ocak ayında geçerli olan zam sosyal yardımlar için de geçerli olacak.

cumhurbaskani-emekli-maaslarini-acikladi-ssk-bag-kur-ve-memur-emeklisine-o-oranin-uzerinde-zam-y-3

YENİ MAAŞLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yeni zamlı maaşlarını ne zaman açıklanacağı da merak konusu oldu. Şu anda Kasım ve Aralık ayının enflasyon verileri bekleniyor. Enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından Ayın dördünde açıklandığı göz önünde bulundurulursa memurların zamlı maaşları da 4 Ocak 2022 tarihi ile birlikte netleşmiş olacak.