Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret için beklentilerin üzerinde bir miktar belirlemesi gündemde. En azından vatandaşların beklentisi bu şekilde. Dolayısıyla asgari ücret 2023 Ocak'tan itibaren yüzde kaç zamla verilecek bunu öğreneceğiz.

Asgari ücret tartışması sürüyor. Bakanlıktan gelen açıklamaların yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili nasıl bir hamlede bulunacağı araştırılmakta. Dolayısıyla asgari ücretteki son durum ve dahası hakkında bilgi verelim. Yapılacak zammın işverene maliyeti de gözler önüne serildi. İslam Memiş, asgari ücretin net 8000 TL olması bile işverene çok daha fazla yük bindireceği yönünde ifadeye yer verdi.

Akaryakıtta DEV zam tehlikesi! Arkası kesilmeyen zam curcunası başladı! Akaryakıtta DEV zam tehlikesi! Arkası kesilmeyen zam curcunası başladı!

Asgari Ücret 8000 TL Olursa...

İslam Memiş, açıklamasında eğer asgari ücrete %45'lik zam gelir ve 8000 TL olarak belirlenir ise bunun işverene maliyetinin çok daha fazla olacağına dikkat çekti. Böylelikle yeni asgari maaş brüt olarak 9412 TL'ye çıkacak. Bununla da kalmayıp işverene olan maliyeti toplam 11.059 TL'yi bulacak. Söz konusu bu ihtimaller değerlendirildiğinde, işverenlerin personel çalışma sıkıntısı yaşayabileceği ihtimali de yüksek.

asgarii

%50 Zamlanırsa Ne Olur?

Eğer asgari ücrete %50 zam gelirse bu sefer durum çok daha farklı olacak. Net olarak 8250 TL maaş alacak çalışanların yanı sıra işverenlerin maliyeti de 11404 TL olacaktır. Söz konusu bu detaya da değinen İslam Memiş, her iki durumda da ya çalışanın ya da işverenin hakkının daha ağır basacağı belirtiliyor. Bu noktada karar mercisi Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak. Komisyondan çıkacak kararın üzerinde bir asgari ücret zammı yapar mı bunu zamanla öğreneceğiz. Aralık ayı hem asgari ücretli çalışan hem de işvereler için oldukça hararetli geçiyor.