Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu, Harekete Geçildi: Hiç Çalışmadan SGK’dan Emekli Olmak Mümkün

Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu, Harekete Geçildi: Hiç Çalışmadan SGK’dan Emekli Olmak Mümkün. Emekli olmak isteyenlere yeni formül. İşte detaylar...

Ekonomi 30.09.2021 - 19:45 30.09.2021 - 19:45 Vural Pars

Birçok kişinin hayali olan çalışmadan emekli olmak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun isteğe bağlı sigortalılık hizmeti ile mümkün. İster ev hanımı olun ister işsiz olun isterseniz bir ay içerisinde tam olarak çalışmıyor olun isteğe bağlı sigortalılık ile primlerinizi ödeyerek emekli olmanız mümkün. Gerekli şartları sağlayan kişiler isteğe bağlı sigortalılığa başvuru yaparak ve primlerini ödeyerek emekli olabilir.

İsteğe Bağlı Sigortalılıktan Kimler Faydalanabilir?

İsteğe bağlı sigortalılıktan yararlanmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Bunlar;

  1. l 5510 sayılı kanunda yer alan ve zorunlu olarak sigortalı çalışılması gereken meslek gruplarından birinde çalışmıyor olmak.
  2. l 4A sigortası kapsamında bir ay içinde 30 günden az çalışmış olunması.
  3. l 4A sigortası kapsamında bir tam gün çalışılmamış olunması.
  4. l Herhangi bir sigortadan gelen bir aylık gelirinin olmaması.
  5. l 18 yaşını doldurmuş olmak.
  6. l Türkiye’de ikamet ediyor olmak.

Gerekli şartlar bunlar. Eğer bu şartları sağlıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlı sigorta talep dilekçesini doldurarak veya e-devlet üzerinden siz de başvuru yapabilirsiniz. Bu sisteme başvuru yapmak için sadece Türkiye’de ikamet ediyor olmanız da yeterli. Türk vatandaşı olmasanız bile başvuru yapma şansınız var. İkametinizin Türkiye’de bulunması bu konuda yeterli oluyor. Gerekli şartları sağlıyorsanız başvuru kanalları üzerinden hemen başvurabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde tam zamanlı çalışmadan da emekli olma şansı yakalayabilirsiniz.

cumhurbaskani-erdogan-duyurdu-harekete-gecildi-hic-calismadan-sgkdan-emekli-olmak-mumkun

Başvuru Nerelerden Yapılabilir?

Sisteme başvuru yapmak için E-devlet üzerinden kolaylıkla başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa veya internet üzerinden başvuru yapmak istemiyorsanız yaşadığınız yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz. SGK Müdürlükleri üzerinden başvuru yapacaksanız İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini doldurmanız gerekmektedir. Bu belge ile müdürlükler üzerinden kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştire bilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Primleri Ne Kadar?

En çok sorulan sorulardan birisi de tabii ki ne kadar prim ücreti ödeyeceğimiz olacaktır. Ay içerisinde 30 günden az çalışmış olan kişiler çalışma sürelerini 1 aya tamamlamak için kullanabilecekleri bu sistem ile prime esas kazancın %35’i oranında prim öderler. Alınan bu %35’lük payın içerisindeki ’lik dilim Genel Sağlık Sigortası primi olarak kabul edilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@