Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul trafiği ile ilgili açıklamalar yaparken İstanbul kent merkezine araçla girişin ücretli olması gerektiğine işaret etti.

Mustafa Sarıgül videosu gerçek mi? Mustafa Sarıgül'ün koruması aynı kişi mi? Mustafa Sarıgül videosu gerçek mi? Mustafa Sarıgül'ün koruması aynı kişi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz akşam İstanbul trafiği ile ilgili açıklamalar yaparken, kent merkezine araçla girişlerin de paralı olması gerektiğine değindi.

İstanbul’un kent merkezine araçla girişlerin paralı olması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a girmenin bedelinin olması gerektiğini söyledi ve İngiltere’nin başkenti Londra’yı örnek gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da uygulanması gerektiğini düşündüğü kent merkezine araçla girişin ücretli olması uygulamasına Londra 17 Şubat 2003’te başladığını aktardı.

İngiltere’nin 2003 yılında başkenti Londra’da araçla girişin ücretli olmasını yürürlüğe soktuğu bölge 8,8 kilometre çapında ve 19 kilometre uzunluğunda. Londra’nın Merkez Ring Bölgesi’nde başlayan uygulamada Pazartesi gününden Cuma gününe ve sabah 7’den akşam 6’ya kadar, hafta sonları da öğlen 12’den akşam 6’ya kadar araçla girişler ücretli ve ücretli giriş bedeli de yaklaşık olarak 15 Sterlin. (350 Türk Lirası civarında) Ayrıca sürücülerin bu ücreti ödememesi durumunda aracın büyüklüğüne göre 65 ila 200 Sterlin arasında ceza kesilebiliyor.

Hem çevre dostu bir uygulama hem de kent trafiğini önemli ölçüde azaltmaya yarıyor

Londra’da kent trafiğini ve hava kirliliğini azaltmayı hedefleyen uygulamanın 2023 yılının Ağustos ayında daha geniş bölgelerde yürürlüğe konulması da amaçlanıyor. 9 milyon nüfuslu Londra’nın Merkez Ring Bölgesi’nde ise yaklaşık 136 bin kişi ikamet ederken çevre dostu uygulamanın da her geçen gün daha da fayda sağladığı gözleniyor.

Bunların yanı sıra, Londra’da uygulanan bu projeyi İngiltere, uzak doğu ülkelerinden biri olan Singapur’dan aldı. Singapur’a giden Londralı yerel belediyeciler, ziyaret esnasında gördüğü ‘Elektronik Ödeme Sistemi’ni İngiltere’ye döndüklerinde 2003 yılında hayata geçirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul için uygulanmasını planladığı bölgeler sosyal medyada tartışılırken İstanbul’un üç ana merkezi konusunda kullanıcılar hem fikir oldu. Tarihi yarımada, Taksim ve Kadıköy. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı açıklamada, İstanbul Belediye Başkanı iken İstanbul’a girişi vizeye tabi tutma tezi olduğunu ifade ederken, her gelenin rahatlıkla girebileceği bir durumunda olmaması gerektiğini aktardı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a girmenin bir bedelinin olması gerektiğinin altını çizerken de Londra’dan örnek verdi ve ‘Belli kuralları var bu işin’ dedi.