Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! 15 Ekim'de 1797 TL devlet desteği hesaplara geçecek! Başvuru ekranı açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! 17 Ekim'de 1797 TL devlet desteği hesaplara geçecek! Başvuru ekranı açıldı. Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 01.10.2021 - 19:50 01.10.2021 - 19:50 Volkan Arık

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! 15 Ekim'de 1797 TL devlet desteği hesaplara geçecek! Başvuru ekranı açıldı. Devletin verdiği sosyal destek ödemeleri ile vatandaşlar bir nebze de olsa rahatlamaya ve nefes almaya çalışıyor. Özellikle koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde birçok vatandaş ekonomik sıkıntı çekerken devlet yardımları yine imdada yetişiyor. Yeni bir devlet yardımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ve verilen talimatla başladı. Başvuru yapan vatandaşlar 15 Ekim'de 1797 TL ödeme olacak. Hala başvuru yapmayanlar için başvurular şu anda açık ve Ekim ayının 15’i ne kadar devam edecek. Peki başvuru şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilir?

Devletin yardıma muhtaç vatandaşlara verdiği destek ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. Sosyal devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getiren devlet, her ay vatandaşlara evde bakım maaşı olarak bilinen ödemeleri düzenli şekilde yapıyor. Evde bakım aylığı, hasta yaşlı ve engelli kişilere bakan ailelerine veriliyor. Aynı zamanda bu kişiler engelli maaşı ve yaşlılık maaşı gibi Maaşlar da alabiliyor. Elbette evde bakım aylığı alabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Peki evde bakım maaşı kimlere verilir? Evde bakım maaşı başvuru şartları nelerdir? 2021 evde bakım maaşı kaç TL?

cumhurbaskani-erdogan-talimat-verdi-15-ekimde-1797-tl-devlet-destegi-hesaplara-gececek-basvuru-1

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

En önemli devlet desteklerinden biri olarak bilinen evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak ödeniyor. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine bu ödemeler yapılıyor. Başvuru yapacak olan ailelerin mutlaka Dar gelirli olduklarını belgelemeleri ve tabii ki de evde bakıma muhtaç olan kişinin raporlarını sunmaları gerekiyor.

cumhurbaskani-erdogan-talimat-verdi-15-ekimde-1797-tl-devlet-destegi-hesaplara-gececek-basvuru-2

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak isteyenlerin gerekli evrakları tamamladıktan sonra il veya ilçe merkezlerinde bulunan Aile ve Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Evde bakım aylığı almak isteyen vatandaşlar öncelikle bakacakları kişi engelli ise engelli raporunu teslim etmeli. Aynı zamanda maaş bağlanması için diğer bir şart evde bakıma muhtaç kişinin yaşadığı hane içindeki gelirinin kişi başına Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu şartlar yerine gelmesi durumunda başvuruyu takip eden ilk ay da maaş bağlanıyor.

2021 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

2021 evde bakım maaşı ne kadar, kaç TL gibi soruların yanıtı da merak ediliyor. Evde bakım maaşı ödemeleri her yıl 2 defa zamlanıyor. Son olarak evde bakım maaşına Temmuz ayında zam yapılmıştı. Şu anda evde bakım maaşı 1797 lira olarak vatandaşların hesabına yatırılıyor. Evde bakım aylığı ödemeleri her ayın 15'i ile 30'u arasında yapılıyor. Her gün farklı illerde yapılan ödemeler liste olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanıyor.

cumhurbaskani-erdogan-talimat-verdi-15-ekimde-1797-tl-devlet-destegi-hesaplara-gececek-basvuru-3

2021 EKİM AYI EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI?

2021 ekim ayı evde bakım maaşı ödemeleri başladı mı sorusunun yanıtı da hak sahipleri tarafından en çok araştırılan konular arasında nokta ekim ayı evde bakım maaşı ödemeleri henüz başlamadı. Ödemeler Ekim ayının 15'inden itibaren vatandaşların banka hesaplarına yatırılacak. Banka hesabı bulunmayan vatandaşlar ise kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine giderek ödemelerini tahsil edebilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@