Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı! Kimlikle başvuran binlerce kişinin hesabına karşılıksız 1800 lira yatırılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı! Kimlikle başvuran binlerce kişinin hesabına karşılıksız 1800 lira yatırılıyor. Kimlikle başvuru yapmanız yeterli olacak.

Ekonomi 29.07.2021 - 08:12 29.07.2021 - 08:12 Volkan Arık

Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı! Kimlikle başvuran binlerce kişinin hesabına karşılıksız 1800 lira yatırılıyor. Milyonlarca kişinin faydalandığı destek ödemelerinden bazıları hala vatandaşlar tarafından bilinmiyor. Ancak bu ödemelerden haberdar olmak ve başvuru yapmak maddi anlamda özellikle koronavirüs sürecini daha rahat atlatmanıza yardımcı oluyor. Sadece kimlikle başvuru yapak alabileceğiniz 15 farklı destek kalemi bulunuyor.

Devlet pandemi sürecinde ihtiyaç sahiplerine karşılıksız destek ödemeleri yapmaya devam ediyor. Özellikle birçok vatandaş bu ödemeleri çok fazla bilmediği için sosyal yardım ödemelerinden faydalanamıyor. Üstelik başvurular çok kolay ve sadece kimlik kartı ile sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına gitmeniz yeterli. Temmuz ayı itibariyle devlet tarafından yapılan destek ödemelerine de zam geldi. Destek ödemeleri ile ilgili detaylı bilgileri Alo 144 sosyal yardım hattını arayarak öğrenmek mümkün nokta pandemi sürecinde devlet tarafından sağlanan destek ödemeleri ve detaylar haberimizde sizleri bekliyor...

cumhurbaskani-erdogan-tek-tek-acikladi-kimlikle-basvuran-binlerce-kisinin-hesabina-karsiliksiz-1

YAŞLILIK AYLIĞI ÖDEMELERİ KİMLERE VERİLİYOR?

Devlet tarafından yapılan destek ödemeleri içerisinde 5 farklı aylık çeşidi var. Bunların başında ise yaşlılık aylığı geliyor ve şu anda 800 binden fazla vatandaş yaşlılık aylığı alıyor. 1 Temmuz itibarıyla tarihinden itibaren memur maaş katsayısı da yüzde 8,45’lik artış olması nedeni ile yaşlılık aylığını da zam geldi. Yani şu anda vatandaşları ödenen yaşlılık aylığı 827 lira.

cumhurbaskani-erdogan-tek-tek-acikladi-kimlikle-basvuran-binlerce-kisinin-hesabina-karsiliksiz-2

ENGELLİ MAAŞLARINA ZAM GELDİ

Yine devlet tarafından engelli vatandaşlara sağlanan engelli maaşı ödemeleri de 1 Temmuz tarihinden itibaren zamlandı. %40-69 arasında engelli bulunan vatandaşlar ve yüzde yetmiş ve üzeri engelli vatandaşlar memur maaş katsayısı oranında Temmuz ayında zam almıştı. Ancak bu aylıkları alabilmek için engelli vatandaşların bulunduğu ailenin muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor.

cumhurbaskani-erdogan-tek-tek-acikladi-kimlikle-basvuran-binlerce-kisinin-hesabina-karsiliksiz-3

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ KAÇ LİRA 2021?

Evde hasta ve yaşlı kişilerin bakımını sağlayanlara da devlet tarafından evde bakım maaşı ya da evde bakım parası olarak bilinen ödeme kalemi ile ödeme yapılıyor. Engelli ve yaşlı bakım maaşı 1 Temmuz tarihinden itibaren zamlı olarak yazılmaya başlandı. Yüzde 8,85’lik zam oranı ile birlikte 140 lira atan artan evde bakım maaşı 1797 lira oldu.

ENGELLİLERİN DURUMUNA GÖRE EK ÖDEME

Engelli vatandaşların en az yüzde yetmiş engelli olması durumunda aynı zamanda yoksulluk yardımı da veriliyor. 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük engelli yoksul vatandaşlara 1 Temmuz tarihinden itibaren 990 liralık yardım yapılıyor. 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük %40 ve 6 engelli vatandaşlar için ise Aylık ödenen yardım tutarı 659 lira oldu.

cumhurbaskani-erdogan-tek-tek-acikladi-kimlikle-basvuran-binlerce-kisinin-hesabina-karsiliksiz-5

HARÇLIKLARA ZAM YAPILDI

Yetiştirme yurdu ya da huzurevi gibi sosyal hizmet kuruluşlarında kalan vatandaşlara verilen harçlık ödemelerine zam yapıldı. Yaşlılar için ödenen harçlık 280 liradan 303 liraya yükselirken 6-12 yaş arası engelliler için 111 liradan 120 liraya, 13 18 yaş arası engelliler için 167 liradan 181 liraya 18 yaş ve üstü engelliler için 224 liradan 243 liraya çıkarıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@