Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bir Müjde Daha! O Borçları Devlet Karşılayacak Kimse Ödemeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iş dünyasına büyük müjde geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı borçlarla ilgili flaş gelişme 18 ay boyunca Devlet ödeyecek, kimseden alınmayacak. Ödeyen geri alacak. Detaylar

Ekonomi 20.07.2021 - 23:33 20.07.2021 - 23:34 Orhan Yener

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde açıkladığı müjdenin detaylarını bugün paylaştı! Bilindiği üzere Koronavirüs pandemisi ekonomi sahasında özellikle istihdamı olumsuz etkilemişti. Bu süreçte Devlet hızla harekete geçerek kısa çalışma ödeneği, işten çıkarma yasağı vb. birçok önlemi yürürlüğe soktu. Ancak şimdi yeni normalleşme ile birlikte istihdamda hızlı bir toparlanma için Hükümetten yeni teşvikler de gündeme geldi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında SGK prim ve vergi teşviki ile ilgili önemli müjdeyi duyurmuştu. SGK prim ve vergi teşvikinde olağan süre 12 ay olarak açıklandı! Yeni işçi ve kadın - genç işçi istihdam edecek firmalara ise 18 ay boyunca SGK prim borcu ödetilmeyecek! 

DEVLETTEN YENİ İSTİHDAMA BÜYÜK DESTEK

Hükümet, Koronavirüs salgınında yeni normalleşme adımlarının ardından iş dünyasına yeni destek paketini açıkladı. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde müjdelenen SGK prim ve vergi teşvikinin tüm detayları vatandaşla paylaşıldı. Pandeminin olumsuz etkilerini geride bırakıp yeni işçi istihdam edecek firmalara Devlet tarafından 1.550 TL destek sağlanacak. Ayrıca SGK prim ve vergileri de teşvik süresince Devlet tarafından karşılanacak.

Pandeminin ilk ortaya çıktığı 2020 Mart ayından bu yana toplam büyüklüğü 660 milyar TL'yi aşan destek paketleriyle vatandaşın, emeklinin, çalışanın ve işverenin yanında olan Devlet, yeni normalleşme döneminde de istihdama yönelik desteklere hız veriyor. Pandeminin başından bu yana devam eden desteklere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

2021 SONUNA KADAR İSTİHDAM EDİLEN İŞÇİNİN SGK PRİMİ DEVLETTEN

2021 yıl sonuna dek istihdam edilecek her işçinin SGK prim borcu, 12 ay boyunca Devlet tarafından karşılanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat açıkladığı bu müjde ile istihdamda beklenen hareketliliğin ve ivmenin kazanılacağını belirtti.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SONA ERDİ

Koronavirüs pandemisi döneminde alınan kararlar çerçevesinde işverene işten çıkarma yasağı getirilmiş, işçilere yönelik kısa çalışma ve nakdi ücret desteği gibi uygulamalar devreye sokulmuştu. Süresi dolan bu uygulamalar artık sona erdi. Ancak yine de istihdamın korunması için bu kez de işverene SGK prim desteği ve vergi teşviki düzenlemeleri getirildi. 

18 AY BOYUNCA DEVLET KARŞILAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni destek ve teşvik paketinin detayları da netleşti. Bu çerçevede işveren, mevcut çalışanlarının yanı sıra yıl sonuna kadar ilave edeceği her bir işçinin SGK prim yükünden 12 ay boyunca kurtulmuş olacak. Asgari ücret üzerinden hesaplanacak tüm vergi ve SGK prim borçlarını Devlet ödeyecek. SGK işveren ve işçi primleri Devlet tarafından karşılanacak.

Ayrıca istihdam edilen işçinin gelir ve damga vergisi de Devlet tarafından karşılanacak. İşçinin maaşından dolayı alınan gelir ve damga vergileri de 12 ay süreyle Devlet tarafından ödenip işverenin yükü bir hayli hafifletilmiş olacak. Böylelikle istihdamın önündeki tüm engeller ortadan kaldırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@