Her hafta olduğu gibi bu hafta da cuma namazı çıkışı basın mensuplarına demeç veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolar da dahil birçok konuda önemli mesajlar verdi. Üniversitede çıkan olayları orada okuyan öğrencilerle ilişkil

Her hafta olduğu gibi bu hafta da cuma namazı çıkışı basın mensuplarına demeç veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolar da dahil birçok konuda önemli mesajlar verdi. Üniversitede çıkan olayları orada okuyan öğrencilerle ilişkilendirdiklerini kaydeden Erdoğan, işin içinde siyaset ve terör bağlantılarının olduğunu vurguladı. Kadıköy'deki yasa dışı gösterilerin HDP'nin yaptığı çağrı üzerine gerçekleştiğini hatırlatan Erdoğan, CHP'nin de bu izinsiz eylemlerde başı çektiğini dile getirdi.


"Utanmasalar bana da 'istifa et' diyecekler"


Bazı akademisyenlerin de eylemlere katıldığını tespit ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatacaklarını ifade etti. Erdoğan, eyleme katılan akademisyenlerle ilgili hem kendisinin hem de YÖK'ün önemli kararlar alacağını aktardı. Göstericilerin, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atadığı Melih Bulu'nun istifa etmesini istediklerini hatırlatan Erdoğan, biraz daha cesaret bulsalar kendisinin de Cumhurbaşkanlığından istifasını isteyebileceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu olaylardan "ikinci bir Gezi vakası" çıkarmak isteyenlerin hüsrana uğrayacaklarını dile getirdi.

"ABD ve Avrupa kendi vatandaşlarını öldürmedi mi?"


Avrupa devletlerinden ve ABD'den olaylarla ilgili gelen "kınama" açıklamalarına değinen Erdoğan, ABD'de 6 Ocak'ta yaşanan Kongre baskınını hatırlattı. ABD polisinin defalarca siyahi vatandaşları haksız yere öldürdüğünün ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, ABD'nin Türkiye'nin iç meselelerine karışmaktan önce bu cinayetler nedeniyle hesap vermesi gerektiğini belirtti. Fransa'daki sarı yelekliler eylemlerinde de Fransız polisinin göstericilere orantısız güç kullandığını hatırlatan Erdoğan, herkesin önce kendisiyle yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.