Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu mikro işletmelerde ek istihdama uygun kredi desteği 1 Temmuz tarihinde başladı. 700 Bini aşkın işletmenin yararlanabileceği desteğin boyutu ise ilk etapta 3 milyar 800 milyon TL, hemen ardından 10 milyar TL'ye kadar büyüyecek. Peki İstihdam kredi desteği için kimler nasıl başvuru yapabilir? Başvuru şartları nelerdir? Bu soruların yanıtları başta KOBİ'ler olmak üzere yüz binlerce işletme tarafından yakından takip ediliyor. Vatandaşa yönelik büyük kredi kolaylığı da kamu bankalarınca sağlanıyor. Detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Mart ayındaki çalışan sayısı 50'nin altında olan özel sektöre ait işletmelere Hazine garantisi ile kamu bankalarından büyük fırsatlı krediler kullandırılacak! Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen takvime göre istihdam kredisine yönelik ayrıntıları ve soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Ucuz kredi fırsatından kimler faydalanacak ve nasıl başvuru yapılacak?

İşletmelere Büyük Pandemi Desteği

Ekonomi Reform Paketi çerçevesinde küçük işletmelere ek istihdam, diğer işletmelere ise nakdi ücret desteğinden faydalanan işçilerin işe devamı halinde faydalanacak olduğu destek uygulamasında kredi desteği 1 Temmuz tarihinde başladı.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Kredi destek paketi likidite sıkıntısı yaşayan mikro ve küçük ölçekli firmaları kapsamaktadır. Kredi programından nakdi ücret desteğinden faydalanıp, işçisini yeniden istihdama dahil eden işveren de faydalanacak. Kullanımı için yeni istihdam koşulları söz konusu.

Bir çalışan için gerçekleştirilecek destek tutarı aylık 1.350 TL, senelik de 16 bin 100 TL olarak ödenecek. Ek istihdama destek kredi 2 sene vadeli, ilk 6 ayı geri ödemesiz gerçekleşecek. Kredi Garanti Fonu destekli bir şekilde kullandırılacak. Fonun üstleneceği maliyet yaklaşık 1.6 milyar TL olarak gerçekleşecek. Bu kapsama dahil olan iş yerleri ek olarak işe aldığı en fazla 5 sigortalı işçi için bu destek ödemesinden faydalanabilecek.

İşletmelere Verilecek Destek

Bakanlık verilerine göre bünyesinde 50'nin altında çalışan bulunduran 720 bin TL işletmenin ucuz krediden faydalanması planlanıyor. İlk aşamada 3.8 milyar TL, toplamda ise 10 milyar liralık kredi çekilmesi öngörülüyor.

Faiz indirimleriyle elde edilen 1,6 milyar TL tutarındaki ilave kaynağın 100 bin vatandaşın istihdamı için kullanılmasına karar verildi. Bu hedef doğrultusunda gerekli planlama yapılacak. Beş yeni istihdam yaratıp kredi kullanan işletmenin 100 bin liralık faizinden 80 bin 100 lira prim indirimi yapılacak. Bu sayede işletme yalnızca 20 bin TL'nin altında faiz ödemesi gerçekleştirecek.